W art. 29 Prawa wodnego wskazano, że jeżeli spowodowane przez właściciela gruntu zmiany stanu wód na gruncie szkodliwie wpływają na grunty sąsiednie organ ten może, w drodze decyzji, nakazać właścicielowi gruntu przywrócenie stanu poprzedniego lub wykonanie urządzeń zapobiegających szkodom. Aby organ ten zajął się sprawą musi dojść do zmiany stanu wody, a następstwem powinna być szkoda. Organ wówczas wszczyna postępowanie administracyjne i powinien dokonać precyzyjnego ustalenia stanu faktycznego. Mianowicie, jaki był ostatnio stan wody na gruncie, czy doszło do jego zmiany, zwłaszcza, czy nastąpiła zmiana kierunku odpływu wody opadowej, a jeśli tak – kto jest sprawcą i na czym polegała zmiana stanu wody, wreszcie, czy dokonane zmiany szkodliwie wpływają na sąsiednie grunty. Dopiero poprawnie ustalony stan faktyczny może stanowić podstawę do oceny zebranego materiału dowodowego, przeprowadzenia rozważań i w konsekwencji do podjęcia rozstrzygnięcia. (wyrok WSA w Gorzowie Wielkopolskim IISA/Go 876/14)

Dokonując ustaleń należy zwrócić szczególną uwagę, że oddziaływanie zmiany stosunków wodnych na grunty sąsiednie to proces długotrwały, wymagający obserwacji, niejednokrotnie nie dający się stwierdzić w czasie jednorazowych, sporadycznych oględzin szczególnie przy pogodnej aurze. Istotą jest, że między zmianą stosunków wodnych na gruncie a szkodliwym jej wpływem na grunty sąsiednie winien zachodzić adekwatny (typowy, przeciętny) związek przyczynowy. Podkreślenia wymaga, że organ prowadzący postępowanie nie jest zobligowany do ustalenia i poszukiwania wszelkich powodów ujemnego dla danej strony spływu wód, lecz tylko powinien zbadać, czy pomiędzy konkretnym działaniem właściciela jednej nieruchomości istnieje związek przyczynowo–skutkowy wyrażający się w negatywnej zmianie stanu wód na innych gruntach. (Wyrok WSA w Krakowie II SA/Kr 38/15). Po zebraniu całego materiału dowodowego organ wydaje decyzję administracyjną. Kiedy któraś ze stron jest niezadowolona z decyzji może złożyć bezpłatne odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Reasumując, należy podkreślić, że pomocy w sytuacjach opisanych powyżej w pierwszej kolejności powinniśmy szukać we właściwym urzędzie gminy (miasta).

(www.gdansk.wios.gov.pl)