Mazowieckie po 25 latach: dogoniliśmy regiony starej UE
Mazowieckie to największe województwo w kraju i - głównie za sprawą Warszawy - jedyny region o pozycji społeczno-gospodarczej statystycznie zbliżonej do tych w starej Unii Europejskiej. Różnice między powiatami województwa są tu jednak największe w... Więcej »



Warmia i Mazury po 25 latach: mieszkańcy utożsamiają się z regionem, ale problemem bezrobocie
Warmia i Mazury po 25 latach od przemian ustrojowych pozostają regionem słabo uprzemysłowionym z najwyższym w kraju bezrobociem. Jednak po 1989 r. mieszkańcy na nowo odkryli tożsamość kulturową regionu, jego złożoną historię i etniczną mozaikę. Więcej »


Opolskie po 25 latach: siłą małe i średnie firmy
Powodzie z lat 1997 i 2010 i obrona województwa przed likwidacją w 1998 r. – to największe wydarzenia ćwierćwiecza w regionie. Opolszczyzna to dziś region gospodarczo oparty na małych i średnich firmach, sprawnie korzystający z funduszy UE, ale... Więcej »

Podlaskie po 25 latach: bez dużych inwestycji nie ma szans na rozwój
Po 25 latach od transformacji ustrojowej Podlaskie to dobre miejsce do życia dla szukających ciszy i spokoju; jednak bez dużych inwestycji nie ma co liczyć na szybki rozwój gospodarczy regionu. Problemem jest wyludnianie i brak perspektyw dla młodych... Więcej »


Zachodniopomorskie po 25 latach: nowopowstałe firmy nie rozwiązały problemu bezrobocia
W minionych 25 latach na Pomorzu Zachodnim powstało wiele średnich i małych firm, ale bezrobocie wciąż jest wysokie. Mieszkańcy regionu uchodzą za bardziej tolerancyjnych niż reszta Polski, ale poziom zadowolenia z życia jest tu niższy od krajowej... Więcej »


Lubuskie po 25 latach: w poszukiwaniu nowej roli
Po 25 latach przemian stolice woj. lubuskiego, Gorzów Wlkp. i Zielona Góra, wciąż mają problemy z określeniem swej nowej roli. Ceną transformacji w regionie był wzrost bezrobocia po upadku dużych zakładów i PGR-ów. Poprawiła się jednak... Więcej »


Dolnośląskie po 25 latach: usługi zastępują przemysł ciężki
Dynamiczny rozwój sektora usług oraz umocnienie ośrodków naukowych to kluczowe rezultaty transformacji ustrojowej na Dolnym Śląsku - oceniają eksperci. Wskazują przy tym, że w ciągu 25 lat w regionie upadł przemysł ciężki, ale wzrosła... Więcej »
 

Lubelskie po 25 latach: górnictwo gwarancją rozwoju
25 lat przemian po 1989 r. przyniosło w Lubelskiem umocnienie się rolnictwa. Skurczył, ale unowocześnił się przemysł. Kopalnia w Bogdance wyrosła na najlepszą w kraju, pojawiła się szansa na budowę kolejnych. Problemem jest spadek liczby ludności. Więcej »
 

Łódzkie po 25 latach: ćwierć wieku ciągłych zmian
Upadek włókiennictwa, wzrost znaczenia rolnictwa, rozwój siatki autostrad i dróg, stworzenie pierwszego w regionie uzdrowiska - to niektóre wydarzenia minionych 25 lat w woj. łódzkim. Marszałek województwa Witold Stępień ocenia, że czas od 1989 r. to... Więcej »


 

Małopolskie po 25 latach: marką regionu turystyka i uczelnie
W ostatnich 25 latach stolica Małopolski - Kraków - umocnił pozycję ośrodka akademickiego i turystycznego, a w regionie rozwinęły się firmy, które z sukcesem konkurują na światowych rynkach. „25 lat wolnej Polski to był dobry czas dla Małopolski” –... Więcej »
 

Podkarpackie po 25 latach: nowoczesny przemysł lotniczy i duża emigracja
Na Podkarpaciu żyje się najdłużej i najbezpieczniej w kraju, a mimo to w ciągu ostatnich 25 lat w poszukiwaniu pracy wyjechało stąd ok. 200 tys. osób. Region skupia 90 proc. polskiego przemysłu lotniczego, a jednocześnie ma najniższe w kraju PKB. Więcej »
 

Wielkopolskie po 25 latach: unijne pieniądze zostały dobrze zagospodarowane
Po 25 latach przemian Wielkopolska jest regionem dobrze wykorzystującym unijne środki i dobrze skomunikowanym z Europą - oceniają samorządowcy. Problemem jest nierównomierny rozwój regionu; mieszkańcy nie czują się też związani z nowym, dużym... Więcej »
 


Śląskie po 25 latach: górnictwo i ciężki przemysł to już nie wszystko
Ćwierćwiecze przemian po 1989 r. wiązało się w woj. śląskim z kurczeniem się górnictwa i ciężkiego przemysłu. W ich miejsce rozwijane są perspektywiczne specjalizacje: medycyna, technologie energetyczne czy transportowe. Jednak wizerunek regionu... Więcej »
 

Pomorskie po 25 latach: prywatne firmy zajęły miejsce państwowych zakładów
W 1989 r. siłą napędową Pomorza były stocznie, porty oraz turystyka – zwłaszcza ta nadmorska. Po 25 latach są to nadal największe atuty regionu, zmienił się jednak format firm w tych branżach – miejsce państwowych zajęły prywatne; i radzą sobie coraz... Więcej »