Podczas ostatniego spotkania Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, minister edukacji Krystyna Szumilas przedstawiła założenia zmiany ustawy o systemie oświaty. W przyszłorocznym budżecie aż 320 mln przeznaczone będzie na wsparcie edukacji przedszkolnej. W następnych latach dotacje te mają być na trwałe wpisane do systemu (bo będą wpisane do ustawy o systemie oświaty). Mają też co roku rosnąć tak, by w roku 2016 wynosić już 1433 zł na jedno dziecko. Dzięki temu każdy trzylatek będzie miał miejsce w przedszkolu, a opłaty rodziców za godzinę pobytu dziecka nie przekroczą złotówki (chodzi o pobyt powyżej pięciu godzin dziennie, który jest bezpłatny), zapewniała Szumilas. Zdaniem minister edukacji system dotacji ma zrekompensować samorządom konieczność obniżania opłat dla rodziców, a jednocześnie ułatwić rozwój sieci przedszkoli.

Projekt nie spotkał się jednak z uznaniem samorządowców. Krytyczną opinię wygłosił prezydent Poznania Ryszard Grobelny, którego zdaniem nie ma sensu odciążać finansowo wszystkich rodziców, lecz tylko tych, którzy dziś nie są w stanie posyłać dzieci do przedszkoli. W systemie brakuje pieniędzy na obecne zadania samorządów, a my przeznaczamy środki na to, by zmniejszyć obciążenie obywateli – zauważył.

Zdaniem min. Szumilas trudno mówić o odciążaniu, skoro i tak rodzice będą płacić za pobyt dzieci w przedszkolu (choć mniej). Zaś tych, których nie stać, gminy powinny zwalniać z opłat – wyjaśniła.

Współprzewodniczący Komisji, Michał Boni i Mariusz Poznański (przewodniczący Związku Gmin Wiejskich), zgodzili się, że nie ma sprzeciwu wobec wspierania przez państwo systemu opieki przedszkolnej. Będziemy się spierali o rozwiązania szczegółowe – podkreślił min. Boni. Zespół ds. edukacji sprawdzi m.in. we współpracy z MEN wyliczenia – czy ogólne szacunki ministerialne przystają do kalkulacji przedszkolnych zrobionych przez poszczególne samorządy.

Członkowie Komisji dowiedzieli się też, jak postępują prace po kongresie oświatowym 25 i 26 września. – Dalej prowadzimy rozmowy o Karcie Nauczyciela – mówił wiceszef MEN Maciej Jakubowski. – Nie wszystkie propozycje samorządowców udaje nam się zrealizować, ale trzymamy się ducha tych propozycji. Czeka nas dyskusja o awansie zawodowym nauczycieli.


Źródło: mac.gov.pl