W tezach komentarza do zawierającej analogiczne rozwiązania ustawy o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta miasta znajduje się wiele odesłań do komentarza ordynacji wyborczej do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw. Osobno zostały omówione jedynie odmienne uregulowania.

Interpretacji przepisów ordynacji samorządowych dokonano na podstawie dotychczasowego dorobku orzeczniczego Państwowej Komisji Wyborczej, jej wytycznych i wyjaśnień oraz spostrzeżeń praktyki wyborczej wyborów samorządowych przeprowadzonych w latach 1994, 1998, 2002 i 2006.

Autorami opracowania są osoby zajmujące się zawodowo przygotowaniem, organizacją i przeprowadzaniem wyborów i referendów:

Kazimierz W. Czaplicki - kierownik Krajowego Biura Wyborczego, sekretarz Państwowej Komisji Wyborczej; uczestnik prac legislacyjnych nad wszystkimi ustawami wyborczymi i referendalnymi; autor projektu samorządowej ordynacji wyborczej (styczeń 1998).

Bogusław Dauter - sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego; wojewódzki komisarz wyborczy w Siedlcach; specjalizuje się w postępowaniu sądowym i podatkowym.

Andrzej Kisielewicz - doktor nauk prawnych; Prezes Izby Gospodarczej Naczelnego Sądu Administracyjnego; wykładowca w Wyższej Szkole Prawa i Administracji w Przemyślu, Zamiejscowy Wydział Prawa i Administracji w Rzeszowie; autor ponad 50 publikacji naukowych z zakresu prawa pracy i prawa administracyjnego.

Ferdynand Rymarz - przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku.


Wybory samorządowe odbędą się już 16 listopada, nie zwlekaj i zamów komentarz Samorządowe prawo wyborcze w internetowej księgarni Profinfo.pl>>>