Czy sporządzenie samej dokumentacji technicznej w ramach danego zadania proekologicznego bez realizacji całości zadania w danym roku budżetowym (co oznacza brak możliwości uzyskania efektu ekologicznego) nie będzie sprzeczne z przeznaczeniem środków na finansowanie ochrony środowiska i gospodarki wodnej, określonym w art. 400a, ust. 1 Prawa ochrony środowiska - dalej p.o.ś. ?

Odpowiedź

Nie ma możliwości sfinansowania samej dokumentacji technicznej z budżetu JST ze środków przeznaczonych na finansowanie ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Koszty kwalifikowane wykonania zadania ekologicznego realizowanego w ramach danego programu, to suma kosztów tylko tych pozycji harmonogramu rzeczowo-finansowego zadania, które zapewniają osiągnięcie maksymalnego efektu ekologicznego - z wyłączeniem kosztów prac przygotowawczych, wykonania dokumentacji przedprojektowych i projektowych oraz kosztów nadzoru, odbioru i rozruchu.

Uzasadnienie

Zadania ekologiczne realizowane z budżetów jednostek samorządu terytorialnego na podstawie art. 400a  p.o.ś.  nie obejmują kosztów sporządzenia dokumentacji technicznej danego zadania. Dokumentacja jest traktowana jako wydatek pozainwestycyjny, który powinien być sfinansowany w całości przez podmiot korzystający z dofinansowania. W regulaminie finansowania poszczególnych zadań ekologicznych ze środków pochodzących z opłat i kar środowiskowych powinno być wyraźnie zaznaczone, jakie wydatki mogą być sfinansowane w całości lub części z budżetu JST, aby zapobiec nieporozumieniom. Należy mieć na względzie, że jakkolwiek podstawą udzielenia dofinansowania zadania jest  p.o.ś. , to finansowanie tego zadania musi być zgodne z ustawą  o finansach publicznych , ta zaś wyraźnie mówi o zadaniach inwestycyjnych.

Także  p.o.ś.  w art. 400a ust. 1 pkt 5 stanowi, że finansowanie zadań ekologicznych obejmuje wspomaganie realizacji zadań modernizacyjnych i inwestycyjnych służących ochronie środowiska i gospodarce wodnej. W przypadku wątpliwości w zakresie prawidłowości zakwalifikowania danego wydatku i możliwości jego sfinansowania z budżetu powiatu zawsze można zwrócić się do właściwej Regionalnej Izby Obrachunkowej z prośbą o wyrażenie stanowiska w tym przedmiocie.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. 2008 r. Nr 151, poz. 150 ze zm.)
Ustawa z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240 ze zm.)