Wójtowi Piekoszowa prokuratura postawiła w połowie kwietnia sześć zarzutów: pięć dotyczących przyjmowania korzyści majątkowych w zamian za załatwienie lub obietnicę załatwienia sprawy, szósty - przekroczenia uprawnień przy organizowaniu przetargów. Kolejne cztery prokuratura przedstawiła wójtowi na początku lipca i dotyczą one przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Jak poinformował PAP w środę rzecznik Sądu Okręgowego w Kielcach Marcin Chałoński, sąd przychylił się do wniosku prokuratury i przedłużył areszt wójtowi o kolejne trzy miesiące - do 16 października.

"Zdaniem sądu dowody zebrane podczas śledztwa wskazują na duże prawdopodobieństwo popełnienia zarzucanych mu przez prokuraturę czynów" - powiedział Chałoński. Sąd wziął pod uwagę wysokość grożącej Tadeuszowi D. kary oraz to, że na wolności mógłby mataczyć w sprawie - dodał.

Postanowienie sądu jest zaskarżalne i strony mogą wnieść zażalenie do Sądu Okręgowego w Kielcach - przypomniał Chałoński.

W sprawie korupcji w gminie Piekoszów nadal przesłuchiwani są kolejni świadkowie. Wójt Piekoszowa został zatrzymany 16 kwietnia, a od 18 kwietnia decyzją sądu przebywa w areszcie. 29 kwietnia samorządowiec złożył zażalenie na to postanowienie. Wójt Piekoszowa i jego obrońcy wnioskowali w zażaleniu o zamianę środka zapobiegawczego z aresztu na poręczenie majątkowe. 10 maja sąd zdecydował, że mężczyzna pozostanie w areszcie.

W sprawie zatrzymano jeszcze kilka osób, m. in. radnego gminy i przedsiębiorcę z Kielc. Wszyscy mają postawione zarzuty korupcyjne.

Gmina Piekoszów ma ok. 10 mln zł długu. Wprowadzono plan oszczędnościowy, zakładający m.in. zwolnienia w urzędzie gminy i jednostkach podległych, wyłączanie ulicznych lamp po północy oraz zmniejszenie dofinansowania przewozów komunikacji miejskiej.

11 sierpnia ma odbyć się referendum gminne w sprawie odwołania wójta gminy Piekoszów i Rady Gminy przed upływem kadencji.