Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.




Sprawa dotyczyła najemcy jednego z lokali gminnych.


Mieszkaniec zgłosił prezydentowi miasta zły stan sanitarno-epidemiologiczny wynajmowanego mieszkania, domagając się przydzielenia mu lokalu zamiennego, ewentualnie wyremontowania dotychczas zajmowanego.

Mieszkaniec uważał, że jego żądania powinny zostać załatwione w drodze decyzji administracyjnej.

W odpowiedzi organ wyjaśnił, iż sprawa, w której skarżący złożył odwołanie, należy do drogi cywilnej. Wprawdzie wynajmujący jest podmiotem publicznym, to jednak stosunki wynikające z umów wchodzą w zakres dominium i nie są regulowane decyzjami administracyjnymi.

WSA przyznał rację gminie.

Sąd przypomniał, iż gospodarowanie mieszkaniowym zasobem gminy, w tym rozdysponowywanie lokalami komunalnymi należy ogólnie do zadań prezydenta miasta.

Prezydent miasta jako reprezentant gminy, powinien ustosunkowywać się do zgłaszanych przez najemców zastrzeżeń i wniosków.

Jednak pisma prezydenta nie mogą być w takich sprawach uznane za sprawowanie władztwa administracyjnego, bowiem kwestie, związane z najmem lokali komunalnych reguluje generalnie prawo cywilne.

Zawarcie umowy najmu jest stosunkiem cywilnoprawnym i wszelkie spory wynikające z tytułu najmu rozstrzyga sąd powszechny.

Jedynie przewidziane rozstrzygnięcie o zakwalifikowaniu i umieszczeniu na liście osób oczekujących na najem lokalu nie jest załatwieniem sprawy cywilnej, ale rozstrzygnięciem w sprawie z zakresu administracji publicznej – wyjaśnił sąd.

Na podstawie:
Wyrok WSA w Olsztynie z 2 października 2014 r., sygn. akt II SA/Ol 751/14, nieprawomocny

Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.