Zdaniem resortu, takie rozwiązanie zmobilizowałoby samorządy do budowy lokali socjalnych, których teraz w Polsce dramatycznie brakuje.
Projekt ministerstwa to reakcja na wystąpienie rzecznika praw obywatelskich, który zwrócił uwagę na problem niewystarczającej ochrony praw osób oczekujących na lokale socjale, przyznane im przez sądy w wyrokach eksmisyjnych, przed roszczeniami regresowymi gmin o zwrot odszkodowań wypłaconych właścicielom kamienic. 

Odpowiadając na wystąpienie Rzecznika minister infrastruktury i budownictwa zapowiedział, że rozważy zmianę art. 18 ust. 3 ustawy o ochronie praw lokatorów, tak by osoby z wyrokami eksmisyjnymi do mieszkań socjalnych nie były obciążane konsekwencjami tego, że gmina nie ma mieszkań socjalnych. Chodzi o to, że jeśli lokator dostanie wyrok eksmisyjny do mieszkania socjalnego, ale gmina nie jest mu go w stanie zapewnić, to lokator nadal mieszka w starym mieszkaniu. W tym czasie nie jest mu już naliczany czynsz, ale odszkodowanie dla właściciela. To odszkodowanie wynosi na ogół tyle, ile wcześniej czynsz (a przecież eksmitowany nie był w stanie go płacić). Takie odszkodowania płacą na ogół gminy, ale potem występują do lokatorów o zwrot tych kwot (nazywa się to regresem).
Rzecznik praw obywatelskich przypomina, że od dawna zwracał uwagę, że nie można w ten sposób przenosić konsekwencji polityki mieszkaniowej gmin (które latami nie inwestowały w lokale socjalne) na najsłabszych i najmniej zamożnych mieszkańców gmin.
Po niedawnym spotkaniu w Poznaniu, gdzie ten problem okazał się już bardzo poważny, ale samorząd i przedstawiciele lokatorów zaczęli wypracowywać rozwiązania, RPO zwrócił się do rządu o taką zmianę przepisów, by od lokatora, który mimo eksmisji nie ma się dokąd wyprowadzić, można było się domagać tylko opłaty w wysokości jak za lokal socjalny. Resztę dopłacałaby właścicielowi mieszkania gmina. Takie rozwiązanie zmobilizowałoby samorządy do budowy lokali socjalnych, których teraz w Polsce dramatycznie brakuje.
Minister infrastruktury potwierdził w odpowiedzi, że brak możliwości bieżącej i pełnej realizacji przez gminy nałożonego na nie prawem, a skonkretyzowanego w odpowiednim wyroku sądu obowiązku, wynika z niewystarczającej liczby mieszkań w zasobie publicznym. Przekłada się to nie tylko na czas wstrzymania eksmisji do lokalu socjalnego i wysokość odszkodowania wypłacanego osobom uprawnionym, ale również liczbę kierowanych roszczeń regresowych wobec byłych lokatorów.
Ministerstwo Infrastruktury złożyło wniosek o wpisanie do wykazu prac legislacyjnych i problemowych Rady Ministrów nowelizacji ustawy o ochronie praw lokatorów – bez tego nie daje się prowadzić planowych prac legislacyjnych.
Z informacji resortu wynika, że projekt wpisany do wykazu plac legislacyjnych ma swoje miejsce w kolejce i można zacząć nad nim prace.  Obecnie - jak zapewnia resort infrastruktury -  trwają prace analityczne nad koncepcją oraz zakresem zmian tej ustawy.