Informację o rozpoczęciu prac przekazali we wtorek PAP przedstawiciele gminy. Wykonuje je łódzka pracownia konserwacji zabytków Nad Łódką. Firma została wyłoniona w przetargu, do którego zgłosiło się 10 firm.

„Budynek zostanie zagospodarowany na potrzeby muzeum młynarstwa i innych rzemiosł. Żarki od wieków słyną z tradycji handlowych, usługowych i rzemieślniczych. Kiedyś w Żarkach było kilka młynów. Wiele zniknęło z pejzażu miasta. Niektóre są w rękach prywatnych. Obiekt przy ul. Ofiar Katynia należy do gminy Żarki” - powiedział burmistrz miasta i gminy Żarki Klemens Podlejski.

Dzięki rozpoczętym właśnie pracom zaniedbany dziś budynek z przełomu XIX i XX wieku ma zostać gruntownie wyremontowany i zyskać nowe funkcje - przede wszystkim kulturalne, edukacyjne, turystyczne i społeczne. W młynie, który ma powierzchnię ponad 560 m kw., zostanie dobudowana klatka schodowa wraz z windą, ocieplone zostaną mury i wyremontowany dach. Ekipy remontowe wymienią stolarkę okienną i drzwi, instalację elektryczną oraz założą instalację wodno-kanalizacyjną i teleinformatyczną.

Konserwacji poddane zostaną mlewniki oraz inne elementy wyposażenia młyna. Pomieszczenia obiektu zostaną zaaranżowane w taki sposób, by mogły spełniać funkcje wystawiennicze, edukacyjne i szkoleniowe. Na terenie przyległym zostaną posadzone rośliny i zamontowane elementy małej architektury. Projekt przebudowy wykonał architekt z Żarek Tomasz Ulman.

Rewitalizacja młyna będzie kosztowała ponad 3,9 mln zł i jest w 85 proc. współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

„Bez dofinansowania trudno byłoby nam uratować ten obiekt. Jego stan z roku na rok pogarszał się. Zabezpieczaliśmy go, ale na gruntowany remont bez wsparcia zewnętrznego nie byłoby nas stać. Dzięki wsparciu uda się uratować cały obiekt wraz z wyposażeniem, wprowadzić nową funkcję do obiektu poprzemysłowego” - podkreślił burmistrz Podlejski.

Lokalne władze liczą, że po zakończeniu prac obiekt uda się wpisać na listę Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Podniosłoby to rangę kulturalną i turystyczną kilkutysięcznych Żarek – zaznaczają.

Atutem budynku jest jego położenie. Młyn znajduje się przy uczęszczanej drodze wojewódzkiej nr 789, którą przez cały rok przemieszczają się wycieczki autokarowe, turyści indywidualni, pielgrzymi podróżujący do Sanktuarium Maryjnego w Leśniowie. Przy muzeum wiedzie droga do zamków w Mirowie i Bobolicach na Szlaku Orlich Gniazd.