Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.

Czy starosta może odmówić ustalenia linii brzegowej cieku naturalnego -art. 15 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 145) – dalej pr. wod. w przypadku wzajemnego przecinania się cieku z drogą publiczną?


Marszałek województwa wystąpił z wnioskiem do starosty o ustalenie linii brzegowej cieku naturalnego, który przecina się z drogami publicznymi za pomocą przepustów w rurociągach. W wyniku ustalenia linii brzegowej na drogach publicznych nastąpi podział działek i w ewidencji gruntów droga zostanie zamieniona na wodę płynącą, co również wiąże się z przejęciem odcinka drogi przez Marszałka. Zasady ustalania granic działek ewidencyjnych w przypadku wzajemnego przecinania się dróg publicznych z wodami śródlądowymi określa rozporządzenie Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (Dz. U. Nr 38, poz. 454) - dalej r.e.g.b. Paragraf 9 ust. 3 r.e.g.b. stanowi, że wody śródlądowe, z wyjątkiem wód płynących rurociągami lub krytymi kanałami, dzielą drogi publiczne na odrębne działki.


W związku z powyższym, czy przepust rurowy można zaliczyć do rurociągu, co będzie miało taki skutek, że wody śródlądowe nie będą dzieliły drogi publicznej na odrębne działki ewidencyjne?


Odpowiedź:
W przedstawionym przypadku przepustu rurowego na cieku naturalnym nie można zaliczyć do rurociągu, bowiem mówiąc o rurociągu, mamy na myśli urządzenie, którego celem jest przetransportowanie wody pobranej w określonym celu z zasobu wodnego (rzeki, jeziora) do określonego miejsca.


Uzasadnienie:
Działka wody płynącej musi mieć zachowaną ciągłość, zatem zgodnie z zasadą wynikającą z § 9 ust. 3 r.e.g.b., w przypadku przecinania się wód śródlądowych z drogami publicznymi działka gruntu pokrytego wodami płynącymi dzieli działki ewidencyjne drogi publicznej. Przepust, a nawet rurociąg, wykonany na wodzie płynącej nie zmienia statusu tej wody. Jest to nadal woda płynąca zabudowana na określonym odcinku w formie przepustu, rurociągu lub innej konstrukcji przykrywającej ciek naturalny. Po wyznaczeniu granicy działki gruntu pokrytego wodami, która będzie przebiegać pod drogą, marszałek województwa nie przejmie automatycznie odcinka drogi. Działka ta, jako grunt pokryty wodami powierzchniowymi, będzie w zasobie nieruchomości Skarbu Państwa, do którego nie stosuje się przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 102, poz. 651, z późn. zm), w trwałym zarządzie marszałka województwa. Na podstawie przepisu art. 217 ust. 7 pr. wod. zarządca drogi publicznej będzie zobowiązany do zawarcia z marszałkiem województwa umowy użytkowania na część działki gruntu pokrytego wodami, zajętej pod przepust rurowy, który jest elementem drogi publicznej.


Ponieważ linia brzegu cieku naturalnego nie została wyznaczona przed wykonaniem omawianego przepustu, w przedstawionym przypadku prawidłowe będzie dokonanie rozgraniczenia gruntów, które były pokryte wodami przed wykonaniem urządzenia wodnego, od pozostałych gruntów na podstawie przepisu art. 15a pr. wod., a nie ustalanie linii brzegu na podstawie art. 15 pr. wod.

Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.