Przygotowany przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi projekt zakłada, uproszczenie i ujednolicenie zasad stosowania zaliczek dla płatności bezpośrednich i działań obszarowych w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) 2014–2020. - Zmiany zwiększą stabilność prowadzenia działalności rolniczej i będą korzystne dla rolników, także tych prowadzących działalność ekologiczną - napisano w uzasadnieniu.

Przewidywane w projekcie rozwiązania, które mają obowiązywać od 1 października 2019 r., obejmą:

  • Uproszczenie i ujednolicenie zasad stosowania zaliczek dla płatności bezpośrednich i działań obszarowych w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014–2020. Zmiany zwiększą stabilność prowadzenia działalności rolniczej i będą korzystne dla rolników, także tych prowadzących działalność ekologiczną. 
  • Rozszerzenie na wszystkie grunty państwowe wymagania posiadania tytułu prawnego do działek rolnych zgłaszanych do płatności bezpośrednich oraz płatności obszarowych PROW 2014-2020. Zmiana ta ma przeciwdziałać zjawisku ubiegania się o płatności do gruntów użytkowanych nielegalnie.
  • Rozszerzenie katalogu przypadków umożliwiających małżonkom i współposiadaczom gospodarstw rolnych, nadawanie odrębnych numerów identyfikacyjnych. Rozwiązanie to umożliwi uzyskanie wpisu do ewidencji producentów (prowadzonej przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa) oraz nadanie numeru identyfikacyjnego osobom pozostającym w związku małżeńskim oraz współposiadaczom gospodarstw rolnych, którzy zamierzają skorzystać z mechanizmów administrowanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, niezwiązanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego lub są posiadaczami zwierząt.
  • Uproszczenie zasad funkcjonowania dotyczących uczestników funduszy promocji produktów rolno-spożywczych. Dzięki temu nie trzeba będzie posiadać numeru identyfikacyjnego, o którym mowa w ustawie o krajowym systemie ewidencji,i podawać go w składanych deklaracjach.
  • Dostosowanie przepisów do wymagań dotyczących studiów podyplomowych, (określonych w ustawie z 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce) oraz skrócenie okresu doświadczenia w pracy doradczej, niezbędnego do uzyskania wpisu na listy doradców rolniczych, rolnośrodowiskowych i leśnych –  z 1 roku do 6 miesięcy. Oznacza to ułatwienie dostępu do wpisu na listę doradców rolniczych, rolnośrodowiskowych i leśnych, czyli zwiększenie osób świadczących tego typu usługi.

    Czytaj: Prezydent podpisał ustawę o rozwoju obszarów wiejskich>>