Przed starostą toczy się postępowanie w sprawie legalizacji przepustu przebudowanego przez gminę bez wymaganego pozwolenia wodnoprawnego. Jedna ze stron wniosła zażądanie od gminy atestu na rury, z których został wykonany przedmiotowy przepust.

Czy starosta ma prawo żądać od gminy atestu na rury użyte do budowy przepustu?

Czy jest to określone przepisami prawa, że przepust drogowy winien zostać wykonany z atestowanych rur?


Odpowiedź:

Ustawa z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 145, z późn. zm.) reguluje sprawy gospodarowania wodami, w tym kształtowania i ochrony zasobów wodnych, korzystania z wód oraz zarządzania wodami. W warunkach pozwolenia wodnoprawnego na wykonanie czy przebudowę przepustu określa się zatem jego parametry rzutujące na warunki przepływu wód, m.in. takie jak światło, rzędna posadowienia, spadek.


Rodzaj rur zastosowanych do wykonania przepustu nie kwalifikuje się do parametrów wymaganych przy wydawaniu pozwolenia wodnoprawnego, zatem w ramach tego postępowania brak jest podstaw do żądania od wnioskodawcy przedłożenia atestu na rury zastosowane do budowy.


Konstrukcja przepustu i rodzaj użytych materiałów jest przedmiotem norm technicznych i warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać obiekty budowlane i może być przedmiotem postępowania prowadzonego na podstawie przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623, z późn. zm.).

Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.