Centralne Biuro Antykorupcyjne przygotowało publikację prewencyjno–edukacyjną pt. ,,Przewidywane zagrożenia korupcyjne w Polsce”.

Opracowanie powstało w wyniku prowadzonych analiz oraz w oparciu o doświadczenia spraw realizowanych przez Biuro. Jednoznacznie wskazano, że do obszarów najbardziej zagrożonych korupcją należy także ochrona środowiska. A wszystko m.in. przez zmiany wprowadzone rewolucją śmieciową, która na nowych zasadach wystartuje już 1 lipca.

Nowelizacja ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach nałożyła nowe obowiązki na samorządy, tj. obowiązek uchwalenia przez sejmik województwa zaktualizowanego wojewódzkiego planu gospodarki odpadami, który określa regiony gospodarki odpadami oraz wyznacza regionalne instalacje do przetwarzania odpadów komunalnych, a także obowiązek zapewnienia przez gminy świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, co będzie się łączyło z koniecznością wybrania podmiotu odbierającego odpady komunalne od przedsiębiorców w drodze przetargu.

Jednostki samorządowe będą miały faktyczny monopol na wybór odbiorcy odpadów na danym terenie. Proponowany sposób wyboru w drodze przetargu jednej spółki, odbierającej odpady przez kilka lat, grozi zanikiem konkurencji.

Kształt znowelizowanej ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach może być efektem oddziaływania wielu grup interesu, np. prywatnych przedsiębiorstw odbierających odpady od mieszkańców, które mogą najwięcej stracić na nowych rozwiązaniach. Groźba wyeliminowania z rynku niektórych podmiotów może stanowić zagrożenie o charakterze korupcyjnym, które będzie polegać na próbach manipulowania wynikiem przetargów na wybór odbiorcy tych odpadów. Kolejnym polem do korupcji może być dokonywanie wpisu do rejestru działalności regulowanej uzależnione od korzyści majątkowej. Może to również stanowić sposób eliminowania przedsiębiorców z rynku.

Na podstawie fragmentów publikacji ,,Przewidywane zagrożenia korupcyjne w Polsce”, wydanej przez Centralne Biuro Antykorupcyjne)