Jak poinformował we wtorek wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski, inwestycja realizowana jest przez gminę Płock, a finansowana z budżetu wojewody. Prace budowlane obejmą m.in. odnowienie elewacji, wzmocnienie fundamentów, wymianę okien i drzwi oraz przystosowane budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Wzniesiony na początku XIX wieku gmach zaprojektował David Gilly, twórca m.in. pałacu cesarza Fryderyka Wilhelma II pod Poczdamem (Niemcy). W położonym w centrum Płocka budynku rezydowali m.in. w 1807 r. jako prefekt departamentu płockiego twórca hymnu Polski, gen. Józef Wybicki, a także w 1939 r., w okresie kampanii wrześniowej, gen. Władysław Anders. Od 1975 r. do 1998 r. gmach był siedzibą władz ówczesnego województwa płockiego.

„Dla mnie bardzo ważne jest, by w czasie remontu ten zabytek odzyskał blask, zajaśniał ponownie. To bardzo piękny przykład architektury z początku XIX wieku” - podkreślił Kozłowski. Dodał, iż celem remontu jest m.in. to, by uratować to, co w zabytkowym budynku da się ocalić, np. drewnianą więźbę dachową.

„Pewnie koszt remontu byłby tańszy, gdyby więźba została wymieniona na nowoczesną, ale chcemy, by jako pamiątka historyczna, jako walor tego zabytku, ta historyczna więźba została zachowana, podobnie jak inne elementy, które da się uratować” - wyjaśnił Kozłowski.

Jak zaznaczył, budynek był użytkowany przez ponad 200 lat bez żadnej przerwy. Przyznał, że remont budynku to największe zadanie finansowane w tym roku ze środków inwestycyjnych wojewody mazowieckiego.

Na czas remontu wydziały płockiej delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego zostały przeniesione do innych budynków na terenie miasta.