Odpowiedź

Rada gminy może ustalić, że sfinansuje wydatki, które już zostały dokonane na podstawie przedłożonych faktur przez podmioty, o których mowa w art. 403 ust. 4 Prawa ochrony środowiska . Szczegółowe zasady tego finansowania powinny zostać doprecyzowane w regulaminie będącym załącznikiem do tej uchwały. Zatem, dofinansowaniem mogą być objęte wnioski złożone na inwestycje wykonane od dnia 1 stycznia 2010 r., jeśli gmina posiada dostateczne środki na udzielenie dotacji celowych na już zrealizowane lub realizowane przydomowe oczyszczalnie. Zapis te musi być umieszczony w regulaminie udzielenia dotacji, będący załącznikiem do uchwały. Regulamin może zawierać postanowienie, że pierwszeństwo mogą mieć wnioski składane na niezrealizowane jeszcze inwestycje. Musi być również wskazana data, do której wnioski mogą być składane.

Uzasadnienie:

Regulacja Prawa ochrony środowiska nie zakazuje finansowania wydatków poniesionych już na realizację zadań ekologicznych. Takiego zakazu nie wprowadza również ustawa o finansach publicznych . Niezbędna jest jednak uchwała rady gminu i powiatu, która umożliwi sfinansowanie tych wydatków. Zgodnie z uchwałą Regionalnej Izby Obrachunkowej w Łodzi z dnia 29 kwietnia 2010 r., 14/15/10, OWSS 2010/3/124 - w art. 403 ust. 5 Prawa ochrony środowiska rada powiatu (także rada gminy) została upoważniona do wydania uchwały, w której zostaną określone zasady udzielania dotacji. W akcie tym powinny się znaleźć przepisy dotyczące w szczególności kryteriów wyboru finansowanej lub dofinansowywanej inwestycji, trybu postępowania w sprawie udzielenia pomocy i sposób jej rozliczania. Szczegółowe warunki rozliczeń powinny być ustalone w załącznikach do tej uchwały, w tym w regulaminie finansowania danego przedsięwzięcia.

Uwagi:

Od 21 grudnia 2010 r. gminy i powiaty mogą podejmować uchwały określające zasady udzielania dotacji celowej, a w szczególności kryteria wyboru inwestycji do finansowania lub dofinansowania oraz trybu postępowania w sprawie udzielania dotacji i sposobu jej rozliczania. W świetle Prawa ochrony środowiska ustalono obowiązującą formę umowy dla udzielenia dotacji. Jej stronami są: jednostka samorządu terytorialnego oraz podmiot, któremu dotacja ma być udzielona. Jeśli dotacja stanowi pomoc publiczną lub pomoc de minimis jej udzielenie następuje z uwzględnieniem warunków dopuszczalności tej pomocy określonych w przepisach prawa Unii Europejskiej.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. 2009 r. Nr 151, poz. 150 ze zm.)
Ustawa z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240 ze zm.)