W Piotrkowie Trybunalskim aby wyniki głosowania były ważne, musi w nim wziąć udział przynajmniej 17 804 wyborców. Jeśli ponad połowa z nich opowie się za odwołaniem prezydenta, to straci on swoje stanowisko. Sam Chojniak zapowiedział, że nie weźmie udziału w referendum.

Z inicjatywą zorganizowania referendum wystąpiła grupa ponad 80 piotrkowian skupionych wokół Piotrkowskiej Inicjatywy Obywatelskiej (PIO). Pod wnioskiem musiało podpisać się 10 proc. uprawnionych do głosowania, czyli ponad 6100 mieszkańców miasta.

15 lipca wraz z blisko 9 tys. podpisów wniosek trafił do Komisarza Wyborczego w Piotrkowie Trybunalskim. Dziesięć dni później komisarz ogłosił postanowienie o przeprowadzeniu referendum, którego termin został wyznaczony na 15 września.

Krzysztof Chojniak rządzi Piotrkowem Trybunalskim drugą kadencję. Wcześniej był miejskim radnym, a później wiceprezydentem. W ostatnich wyborach w 2010 roku - startując jako kandydat KWW Krzysztofa Chojniaka "Razem dla Piotrkowa" - wygrał w pierwszej turze zdobywając 55,28 proc. głosów poparcia. Zagłosowało na niego ponad 16 tys. osób. Pokonał Andrzeja Czaplę (kandydata PO), który zdobył 17,1 proc. i Jana Dziemdziorę (SLD) - 13,5 proc.
 

W Gostyninie referendum zarządził Komisarz Wyborczy w Płocku na wniosek grupy mieszkańców, którzy zebrali ponad 2 tys. podpisów, czyli wymaganą liczbę do przeprowadzenia głosowania.

Aby referendum było ważne, musi wziąć w nim udział 3/5 wyborców, którzy głosowali w wyborach na burmistrza Gostynina w 2010 roku, czyli 4 478 osób.

Włodzimierz Śniecikowski jest burmistrzem Gostynina od 1996 r. Wcześniej był przewodniczącym rady tego miasta.

 

W gminie Radymno referendum będzie ważne, jeśli do urn pójdzie nie mniej niż 3/5 osób, biorących udział w wyborze rady gminy oraz wójta; w przypadku rady jest to 3 233 osoby, a wójta – 3 232 wyborców.

Uprawnionych do głosowania jest ponad 9 tys. osób. Głosowanie odbywa się w 14 obwodowych komisjach wyborczych.

Wniosek o przeprowadzenie referendum złożyło trzech radnych i dwóch mieszkańców, którzy zebrali wymaganą ilość podpisów.

Powstałą w 1992 r. gminę tworzy 18 sołectw położonych wokół miasta Radymna, które tworzy odrębną jednostkę administracyjną. (ks/pap)