Przeczytałem w prasie taką informację: "Informacja o stanie realizacji zadań oświatowych przedstawiana radnym przez wójta dotyczy poprzedniego roku szkolnego. W sprawozdaniu powinny znajdować się m.in. informacje o wynikach sprawdzianów i egzaminów w szkołach podstawowych, gimnazjach czy szkołach ponadgimnazjalnych. Uchwała o sprawozdaniu jest przyjmowana na sesji....]".

Natomiast art. 5a ust. 4 ustawy o systemie oświaty , stanowi, że "organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego, w terminie do dnia 31 października, przedstawia organowi stanowiącemu jednostki samorządu terytorialnego informację o stanie realizacji zadań oświatowych tej jednostki za poprzedni rok szkolny, w tym o wynikach sprawdzianu i egzaminów, o których mowa w art. 9 ust. 1 pkt 1, 2 i 3 lit. b-f, w szkołach tych typów, których prowadzenie należy do zadań własnych jednostki samorządu terytorialnego."

W związku z powyższym, czy istnieje wymóg podejmowania uchwał?

Odpowiedź

Według mojej opinii z przepisów nie wynika, aby organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego był zobowiązany do przyjęcia informacji o stanie realizacji zadań oświatowych za poprzedni rok szkolny w drodze uchwały.

Uzasadnienie

Z art. 5a ust. 4 ustawy o systemie oświaty , wynika, że organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego, w terminie do dnia 31 października, zobowiązany jest do przedstawienia organowi stanowiącemu jednostki samorządu terytorialnego informacji o stanie realizacji zadań oświatowych tej jednostki za poprzedni rok szkolny, w tym o wynikach sprawdzianu i egzaminów zewnętrznych w szkołach tych typów, których prowadzenie należy do zadań własnych jednostki samorządu terytorialnego. W związku z tym, że autor pytania nie podaje o jaką jednostkę samorządu terytorialnego chodzi (gmina, powiat, czy województwo) należy pamiętać, że kompetencje organów stanowiących jednostki samorządu terytorialnego określone zostały przede wszystkim w ustawie o samorządzie gminnym , ustawie o samorządzie powiatowym , oraz ustawie o samorządzie województwa . Proszę zwrócić uwagę, że wymienione ustawy nie precyzują kompetencji samorządowych organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego w odniesieniu do informacji o stanie realizacji zadań oświatowych przedstawianej przez organ wykonawczy. Wprawdzie w art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy o samorządzie gminnym zostało określone, że do wyłącznej właściwości rady gminy należy stanowienie w innych sprawach zastrzeżonych ustawami do kompetencji rady gminy, a w art. 12 pkt 11 ustawy o samorządzie powiatowym , że do wyłącznej właściwości rady powiatu należy podejmowanie uchwał w innych sprawach zastrzeżonych ustawami do kompetencji rady powiatu, to jednak z art. 5a ust. 4 ustawy o systemie oświaty nie wynika, aby organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego był zobowiązany do przyjęcia informacji o stanie realizacji zadań oświatowych za poprzedni rok szkolny w drodze uchwały. Nie oznacza to jednak, że dany organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego nie może przyjąć takiej informacji w drodze uchwały. Jednak według mojej opinii przepisy takiego obowiązku nie nakładają. Proszę zauważyć, że nawet Ministerstwo Edukacji Narodowej w odpowiedzi na interpelację nr 12595 w sprawie obowiązku sporządzania sprawozdań przez samorządy lokalne z realizacji zadań oświatowych, w tym wyników egzaminów zewnętrznych wyraziło opinie, że organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego może sformułować wnioski dotyczące zmian w lokalnej polityce edukacyjnej realizowanej przez organ wykonawczy po zapoznaniu się z informacją o stanie realizacji zadań oświatowych.


Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.)
Ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.)
Ustawa z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1592 ze zm.)
Ustawa z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1590 ze zm.)