Zajmująca się doradztwem samorządowym firma Curulis zbadała kondycję finansową spółek komunalnych w Polsce.


Twórcy raportu podkreślili wyjątkowy charakter spółek komunalnych, które z jednej strony są powoływane do życia, aby wykonywać zadania użyteczności publicznej co niejednokrotnie wiążę się z występowaniem ograniczeń w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej. Z drugiej zaś są podmiotami działającymi na wolnym rynku i powinny się w możliwie jak największym stopniu dostosowywać do zasad nim rządzących.

Ranking spółek komunalnych:

 



Autorzy rankingu zwracają uwagę na znaczne zróżnicowanie sytuacji finansowej spółek komunalnych. W ramach tych samych branż występują spółki, które wyróżniają się bardzo dobrymi wynikami. Z drugiej strony mamy też do czynienia z jednostkami mającymi poważne problemy na każdym polu działalności gospodarczej. Problemy na tyle istotne, że zagrażające istnieniu tych spółek, alarmują eksperci.


Zła kondycja finansowa spółek komunalnych odpowiedzialnych za transport publiczny

Przyjmując za kryterium oceny rentowność najlepszymi parametrami wskaźników charakteryzuje się branża oczyszczania terenów samorządowych z odpadów komunalnych. Mimo spadku rentowności o około 2 pp. z roku 2010 na 2011, nadal wyprzedza ona branżę wodociągowo-kanalizacyjną. Najgorzej prezentują się spółki komunalne zajmujące się transportem publicznym. Zdecydowana większość podmiotów świadcząca tego typu usługi znajduje się na ostatnich pozycjach rankingu, a co najmniej połowa z nich nie jest rentowna. Z tego powodu należałoby pomyśleć o zastosowaniu kompleksowych rozwiązań mających na celu poprawę ich sytuacji.

Zadłużenie największym problemem spółek komunalnych

Zadłużenie badanych spółek komunalnych stanowi poważny problem. Jego kwota jest bardzo wysoka a nie wszystkie spółki komunalne posiadają zdolność do jego spłaty. Największe zobowiązania zaciągnęła branża transportu publicznego, co może w przyszłości powodować poważne problemy również dla jednostek samorządu terytorialnego jako podmiotów zobowiązanych do świadczenia usług użyteczności publicznej. Wysoka wartość wskaźnika zadłużenia kapitału własnego może oznaczać większe ryzyko utraty płynności, ryzyko finansowe czy też wyższe koszty obsługi długu. Kwota zadłużenia pozostałych dwóch branż jest do siebie zbliżona, jednak również odbiega od wartości optymalnej.


Opracowania opiera się na danych zawartych w sprawozdaniach finansowych spółek wytypowanych do badania. Zakres badania obejmuje informacje z lat 2009-2011. Analizą zostały objęte spółki komunalne z miast metropolitalnych Polski z trzech wytypowanych branż: transportu i lokalnej komunikacji zbiorowej, wodociągowo-kanalizacyjnej oraz oczyszczania terenów samorządowych z odpadów komunalnych. Jeżeli chodzi o podmioty z branży transportu publicznego, pochodzą one z Białegostoku, Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Rzeszowa, Warszawy i Wrocławia; w przypadku branży wodociągowo-kanalizacyjnej dodatkowo ze Szczecina, natomiast jednostki z branży utylizacji ograniczono jedynie do tych z Gdańska, Katowic, Krakowa, Łodzi, Rzeszowa, Szczecina i Warszawy.


Pobierz pełny raport Kondycja Finansowa spółek komunalnych w Polsce.

Źródło: www.curulis.pl