Pytanie:
Czy przewodniczący rady powiatu może wystąpić o udzielenie pozwolenia na budowę do tego samego powiatu?
Czy w tym przypadku, przewodniczący rady powiatu podlega wyłączeniu?

Odpowiedź:

Przewodniczący rady powiatu może wystąpić o udzielenie pozwolenia na budowę do starosty tego samego powiatu, a organ ten nie podlega w tym przypadku wyłączeniu z mocy prawa.

Uzasadnienie:
Radny powiatu (w tym przewodniczący) może wystąpić z wnioskiem o pozwolenie na budowę do starosty tego samego powiatu, a w sprawie nie zachodzą przesłanki do wyłączenia pracownika (pracowników) od udziału w postępowaniu, co w konsekwencji mogłoby prowadzić do wyłączenia z mocy prawa całego organu administracji architektoniczno-budowlanej.

Więcje informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Serwis Budowlany
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów

Należy bowiem stwierdzić, że w sprawie nie zachodzą okoliczności wymienione w art. 24 § 1ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego - dalej k.p.a. Warto w szczególności przypomnieć, że w świetle art. 24 § 1 pkt 1 i 7 k.p.a. pracownik organu administracji publicznej podlega wyłączeniu od udziału w postępowaniu w sprawie: w której jest stroną albo pozostaje z jedną ze stron w takim stosunku prawnym, że wynik sprawy może mieć wpływ na jego prawa lub obowiązki; w której jedną ze stron jest osoba pozostająca wobec niego w stosunku nadrzędności służbowej.

W analizowanym przypadku okoliczności wymienione w przedmiotowej regulacji nie występują.
Oczywiście nie można wykluczyć zaistnienia przypadku wymienionego w art. 24 § 3 k.p.a. przewidującego fakultatywne wyłączenie pracownika.

Otóż bezpośredni przełożony pracownika jest obowiązany na jego żądanie lub na żądanie strony albo z urzędu wyłączyć go od udziału w postępowaniu, jeżeli zostanie uprawdopodobnione istnienie okoliczności niewymienionych w § 1, które mogą wywołać wątpliwość co do bezstronności pracownika.

Należy jednak mieć na uwadze, że przepis ten nie prowadzi do wyłączenia pracownika z mocy prawa.