Stanowisko w sprawie utrzymania dotychczasowego podziału administracyjnego przyjęli radni na sesji sejmiku warmińsko-mazurskiego. Za przyjęciem stanowiska głosowało 20 radnych - z koalicji PO-PSL a także radny z SLD, przeciw opowiedziało się 5 radnych PiS.

"Sejmik województwa warmińsko-mazurskiego jednoznacznie opowiada się za utrzymaniem obecnego podziału administracyjnego kraju. (...) Istotą reformy samorządowej było wprowadzenie nowych standardów budowy obywatelskiego społeczeństwa poprzez realne włączenie lokalnych społeczności w kształtowanie rozwoju swojego regionu" - podkreślili radni sejmiku.

Według nich "ta idea pozwalająca sprawować lokalną władze jak najbliżej problemów zwykłych ludzi okazała się źródłem sukcesu reform samorządowych".

"Powołanie silnych regionów mogących efektywniej kształtować swój rozwój dysponujących odpowiednim potencjałem gospodarczym i ludnościowym było niezwykle istotnym celem reformy" - uznali radni sejmiku warmińsko-mazurskiego.

Ocenili też, że region rozwija się dynamicznie i potrafi wykorzystać środki unijne, o czym świadczy fakt, że w stu procentach wykorzystano dotacje w latach 2007-13, a obecnie województwo warmińsko-mazurskie jest w czołówce regionów, które już realizują projekty dofinansowane z funduszy europejskich w latach 2014-20.

"W tej sytuacji jakiekolwiek próby godzące w integralność województw, manipulowanie kadencyjnością organów samorządu terytorialnego doprowadziłoby do dezintegracji regionów, ich instytucji oraz zniweczyłoby aktywność społeczną mieszkańców" - napisali radni.

Przewodniczący klubu PiS w sejmiku warmińsko-mazurskim Patryk Kozłowski powiedział PAP, że przyjęte we wtorek stanowisko jest według radnych PiS "kuriozalne i chybione".

"Obecny podział administracyjny funkcjonuje od 1998 roku, mamy wiele opinii ekspertów, którzy oceniają, że ten podział nie do końca się sprawdził. Możemy dyskutować czy potrzebne są zmiany ale na pewno nie musimy tego betonować przyjmując takie stanowiska, które mówią o trwałości i integralności województw RP"- ocenił Kozłowski.

Wiceprzewodniczący sejmiku Julian Osiecki (PO) podkreślił, że wtorkowe stanowisko "ma zapobiegać ewentualnym zmianom w utrwalonej i sprawdzonej strukturze organizacyjnej samorządów".

"Te zmiany odbiłyby się negatywnie. Stanowisko sejmiku jest poparciem stanowiska Związku Województw Rzeczpospolitej Polskiej z 4 marca 2016 roku, które negatywnie wyraziło się o ewentualnych zmianach administracyjnych kraju"- podkreślił Osiecki.

W 30 osobowym sejmiku warmińsko-mazurskim koalicję rządzącą tworzą PSL (14 radnych) i PO (9 radnych), w opozycji pozostaje PiS (6 radnych), w sejmiku zasiada także 1 radny SLD.(PAP)

 

Dowiedz się więcej z książki
Samorząd terytorialny w Polsce i Portugalii. Analiza prawnoporównawcza
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł