Rada miasta podjęła uchwałę dotyczącą zasad udzielania dotacji celowej na dofinansowanie kosztów inwestycji w zakresie budowy przyłączy kanalizacyjnych. Rada zdecydowała między innymi, iż o dotację mogą ubiegać się osoby fizyczne i inne podmioty posiadające tytuł prawny do dysponowania nieruchomością położoną na terenie miasta, w którym będzie realizowane dotowane przedsięwzięcie.


Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej zaskarżyło ten zapis uchwały.Zdaniem organu przymiot posiadania tytułu prawnego do dysponowania nieruchomością wyklucza m.in. z zakresu podmiotów uprawnionych do korzystania z finansowania wspólnoty mieszkaniowe, gdyż wspólnota mieszkaniowa zgodnie z ustawą z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz.U. z 2000 r. Nr 80. poz. 903 ze zm.) nie posiada tytułu prawnego do dysponowania nieruchomością w szerokim znaczeniu pojęcia "dysponowania" czyli m.in. rozporządzania, zbywania.

WSA zgodził się z argumentacją kolegium.

Sąd przypomniał, iż rada wydając uchwałę na zasadzie art. 403 ust. 4 Prawa ochrony środowiska nie może zawężać kategorii potencjalnych beneficjentów dotacji, wynikających z tych przepisów. Takie działanie stanowi naruszenie art. 94 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, poprzez wykroczenie poza granicę upoważnienia do wydania aktu prawa miejscowego.

Zatem rada miejska nie może zawężać ustawowej kategorii podmiotów niezaliczonych do sektora finansów publicznych do "podmiotów posiadających tytuł prawny do dysponowania nieruchomością położoną na terenie miasta".

Również bowiem wspólnoty mieszkaniowe, pomimo tego, iż nie posiadają tytułu prawnego do "dysponowania" nieruchomością w szerokim znaczeniu tego słowa, mogą spełnić kryteria dofinansowania inwestycji w zakresie budowy przyłączy kanalizacyjnych.

Na podstawie:
Wyrok WSA w Łodzi z 8 lipca 2015 r., sygn. akt I SA/Łd 636/15, nieprawomocny