Rada gminy podjęła uchwałę w sprawie wymagań, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości oraz na opróżnianie zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych na terenie gminy.

Spółka zarzuciła radzie gminy naruszenie prawa, poprzez niewskazanie w treści uchwały konkretnego składowiska miejsc odzysku lub unieszkodliwiania odpadów komunalnych wynikających z wojewódzkiego planu gospodarki odpadami.

WSA rozpatrując skargę przypomniał, iż utrzymanie czystości i porządku, urządzeń sanitarnych, wysypisk i miejsc unieszkodliwiania odpadów komunalnych jest zadaniem gminy związanym z zaspakajaniem zbiorowych potrzeb wspólnoty, mieszczących się w grupie zadań o charakterze użyteczności publicznej. Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach stanowi, iż są to zadania własne o charakterze obowiązkowym. Realizacji zadań własnych o charakterze obowiązkowym gmina nie może zaniechać ani przenieść na inne podmioty.

Obowiązkowe zadania własne gmina realizuje na własną odpowiedzialność. Wskazanie konkretnego składowiska odpadów komunalnych służyć ma zapobieganiu powstawania dzikich wysypisk czy podrzucania śmieci. Poprzez wskazanie konkretnego (konkretnych) miejsc odzysku lub unieszkodliwiania odpadów komunalnych, gmina nie traci kontroli nad tym, gdzie i w jaki sposób odpady komunalne będą poddawane procesowi odzysku lub unieszkodliwiania. Wskazane przez radę gminy miejsce (miejsca) odzysku odpadów komunalnych muszą być zgodne z listą miejsc odzysku odpadów komunalnych zawartą w wojewódzkim planie gospodarki odpadami.

Plany gospodarki odpadami, mając charakter programów działania, obowiązują w zasadzie jedynie "wewnątrz" administracji i nie mogą w sposób bezpośredni wywoływać skutków prawnych w sferze podmiotów "zewnętrznych" wobec administracji, jakkolwiek w pewnych sytuacjach, na mocy konkretnych przepisów ustawy mogą one wywoływać pośrednio również skutki prawne w odniesieniu do podmiotów poza strukturami administracji.

Kształtując wymagania, jaki powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na odbiór odpadów komunalnych, gmina zobowiązana jest respektować postanowienia wojewódzkiego planu gospodarki odpadami. Respektowanie wojewódzkiego planu gospodarki odpadami należy rozumieć w ten sposób, że gmina ma obowiązek wyznaczenia takiego składowiska, które zostało wskazane jako właściwe dla przyjmowania odpadów komunalnych z jej terytorium. Nie wyklucza to jednak możliwości wskazania przez gminę innych, dodatkowych składowisk, zwłaszcza w przypadku, gdy dysponują one lepszą "technologią" w porównaniu do składowiska wskazanego jako właściwe w planie wojewódzkim.

Na podstawie: Wyrok WSA w Białymstoku 11 października 2011r., sygn. akt II SA/Bk 315/11

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2005 r. Nr 236, poz. 2008 ze zm.)