Wójt określa zarządzeniem jedynie maksymalne wynagrodzenie dla kierowników.

Jakie są zasady przyznawania i wypłaty nagród pieniężnych dla kierowników jednostek organizacyjnych? Urząd posiada własny regulamin nagradzania, w którym nie wspomina się o kierownikach jednostek.

Odpowiedź

Zasady przyznawania i wypłaty nagród pieniężnych dla kierowników jednostek organizacyjnych powinny określać postanowienia umów o pracę.

Zgodnie z art. 39 ust. 1-2 ustawy o pracownikach samorządowych pracodawca samorządowy w regulaminie wynagradzania określa dla pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie umów o pracę:
wymagania kwalifikacyjne, szczegółowe warunki wynagradzania, w tym maksymalny poziom wynagrodzenia zasadniczego,
ponadto, może określić warunki przyznawania oraz warunki i sposób wypłacania premii i nagród innych niż nagroda jubileuszowa, warunki i sposób przyznawania dodatków funkcyjnego i specjalnego oraz innych dodatków.

Regulamin wynagradzania o którym mowa w art. 39 ustawy o pracownikach samorządowych należy uznać za regulamin wynagradzania określony w art. 772 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, z późn. zm.) - dalej k.p. Zgodnie zaś z art. 772 § 5 k.p. do regulaminu wynagradzania stosuje się odpowiednio przepisy art. 239 § 3, art. 24112 § 2, art. 24113 oraz art. 24126 § 2 k.p. Art. 24126 § 2 k.p. w zw. z art. 772 k.p. stanowi wyraźnie, że regulamin - tak jak i układ zakładowy - nie może określać warunków wynagradzania pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy, w rozumieniu art. 128 § 2 pkt 2 k.p. (tj. osób kierujących zakładem pracy jednoosobowo, ich zastępców, członków organów zarządzających tj. zarządów i głównych księgowych) oraz osób zarządzających zakładem pracy na innej podstawie niż stosunek pracy.

Biorąc to pod uwagę, a także brzmienie art. 7 pkt 1 ustawy o pracownikach samorządowych  (zgodnie, z którym wójt wykonuje czynności z zakresu prawa pracy za daną jednostkę samorządową wobec: zastępcy wójta, sekretarza gminy, skarbnika gminy oraz kierowników gminnych jednostek organizacyjnych), uznać należy, że zasady wynagradzania kierowników jednostek organizacyjnych powinny być określone - z uwzględnieniem przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz. U. Nr 50, poz. 398) oraz wskazanego w pytaniu zarządzenia w sprawie maksymalnych wynagrodzeń kierowników gminnych j.o. - w samej umowie o pracę. Wynika to też z faktu, iż pracodawcami dla poszczególnych kierowników gminnych j.o. są te jednostki - a nie urząd gminy - co wynika wprost z powołanego art. 7 pkt 1 ustawy o pracownikach samorządowych . Wójt zaś wykonuje tylko czynności z zakresu prawa pracy za te jednostki.


Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 223, poz. 1458)