Na składowisko odpadów komunalnych trafiają odpady od przedsiębiorcy posiadającego pozwolenia właściwego organu na prowadzenie odzysku surowców wtórnych (odpad ten powstaje w wyniku obróbki wstępnej i czyszczenia surowca). Zbiórka surowców wtórnych odbywa się również poza terenem gminy. Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie omawianej gminy przewiduje przyjmowania odpadów na składowisko pochodzących z terenu gminy.

Czy w takim przypadku należy odmówić przyjmowania na składowisko odpadów?

Odpowiedź

Odpady pochodzące z obróbki wstępnej i czyszczenia surowców przeznaczonych do odzysku powstają na terenie gminy (o ile proces odzysku odbywa się na terenie gminy). Skoro tak, to należy składować je na gminnym składowisku.

Przedsiębiorca zbiera odpady poza terenem gminy, ale nie po to, aby je natychmiast przekazać do składowania. Gdyby zbierał odpady w celu przekazania ich do składowania, to zarządzający składowiskiem, niemający zgody na przyjmowanie odpadów spoza terenu gminy nie mógłby ich przyjąć od tego przedsiębiorcy.

Uzasadnienie

W opisanym przypadku zachodzi inna sytuacja: odpady zbierane są "również" spoza terenu gminy, jednakże nie jest to odbiór odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości w rozumieniu ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach , a zbieranie w rozumieniu art. 3 ust. 3 pkt 23 ustawy o odpadach w związku z prowadzonym przez przedsiębiorcę odzyskiem (na co przedsiębiorca ma zezwolenia właściwego organu). W wyniku zastosowanego procesu odzysku powstają odpady, które są przekazywane do składowania. Nie są to jednak odpady, które powstały poza terenem gminy. Zarządzający składowiskiem będzie pozostawał w zgodzie z przepisami regulaminu utrzymania czystości i porządku w gminie, jeśli będzie nadal przyjmował odpady od tego przedsiębiorcy.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2005 r. Nr 236, poz. 2008 ze zm.)

Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (Dz. U. z 2007 r. Nr 39, poz. 251 ze zm.)