Czy Zarząd spółdzielni mieszkaniowej (członkowie zarządu posiadają licencje zarządcy nieruchomości) zobowiązany jest zgodnie z art. 186a ustawy o gospodarce nieruchomościami do przesłania prezydentowi miasta danych dotyczących czynszu najmu lokali mieszkalnych ustalonych dla zasobów w danej spółdzielni?

Czy też zobowiązanie to dotyczy tylko sytuacji gdy spółdzielnia mieszkaniowa zarządza majątkiem powierzonym np. wspólnotami mieszkaniowymi?

Odpowiedź

Obowiązek przekazania organom wykonawczym gminy danych dotyczących czynszów najmu lokali mieszkalnych, przewidziany w art. 186a ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603 z późn. zm.) - dalej u.g.n., dotyczy informacji o czynszach najmu lokali położonych we wszystkich tych budynkach, które są zarządzane przez spółdzielnię mieszkaniową.

Uzasadnienie

Omawiany przepis został do u.g.n. dodany przez ustawę nowelizacyjną z dnia 24 sierpnia 2007 r. (Dz. U. z 2007 r. Nr 173, poz. 1218) i zaczął obowiązywać z dniem 1 stycznia 2008 r. Informacje przekazywane organom wykonawczym gminy mają obejmować dane dotyczące czynszów najmu lokali mieszkalnych, w powiązaniu z lokalizacją, wiekiem budynku i jego stanem technicznym oraz powierzchnią użytkową lokalu i jego standardem. Obowiązek ten spoczywa na zarządcy budynku. Przepis ten dodaje ponadto, że chodzi o czynsze najmu lokali położonych budynkach zarządzanych przez danego zarządcę.

Wprowadzając omawiany przepis do porządku prawnego dokonano jednocześnie nowelizacji ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego , dodając do niej art. 4a. Artykuł ten nakłada na gminę obowiązek ogłaszania corocznie w wojewódzkim dzienniku urzędowym zestawienia danych dotyczących czynszów najmu lokali mieszkalnych nienależących do publicznego zasobu mieszkaniowego, położonych na jej obszarze lub części. Sporządzając to zestawienie gmina korzysta z danych przekazanych przez zarządców nieruchomości. Tak więc spółdzielnia mieszkaniowa ma obowiązek przekazać informacje tylko o tych lokalach, które nie stanowią jej własności, a są jedynie przez daną spółdzielnię zarządzane.

Trzeba jednak pamiętać, że gmina może w zestawieniu wykorzystać również dane własne, dane przekazane przez właścicieli i lokatorów oraz organizacje ich zrzeszające, a także dane pochodzące z innych źródeł. Tak więc na podstawie art. 4a u.o.p.l. istnieje możliwość przekazania danych o czynszach najmu lokali znajdujących się w zasobach spółdzielni mieszkaniowej i stanowiących jej własność, natomiast nie jest to konieczne. Tym bardziej, że redakcja art. 186a u.g.n. jest sformułowana węziej i mówi jedynie o obowiązku zarządcy, a nie właściciela.

Uwagi

Zarządca nieruchomości przekazuje dane według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 27 grudnia 2007 r. w sprawie określenia danych dotyczących czynszów najmu lokali mieszkalnych nienależących do publicznego zasobu mieszkaniowego, położonych na obszarze gminy lub jego części (Dz. U. z 2007 r. Nr 250, poz. 1873). Dane określane są za okresy półroczne danego roku kalendarzowego i przekazywane urzędowi gminy właściwemu ze względu na miejsce położenia nieruchomości odpowiednio w terminie do końca lipca danego roku za pierwsze półrocze, oraz do końca stycznia roku następnego za drugie półrocze.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. 2005 r. Nr 31, poz. 266 ze zm.)