Pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim od 8 lutego 2012 r. do chwili obecnej (marzec 2012 r.). Pod koniec marca przypada wypłata nagrody jubileuszowej. Pracownik otrzymuje stałe wynagrodzenie (płaca zasadnicza wysługa).

Jak poprawnie wyliczyć podstawę wymiaru nagrody jubileuszowej?

Odpowiedź


Podstawę wymiaru "jubileuszówki" określają przepisy szczególne. Wobec braku wskazania podstawy prawnej nabycia prawa do nagrody, nie można udzielić w pełni precyzyjnej odpowiedzi.

Uzasadnienie

Nagroda jubileuszowa nie jest obecnie świadczeniem powszechnym, a podstawę do jej obliczenia ustalają przepisy szczególne. W pytaniu nie podano, o jaką jednostkę zatrudniającą chodzi, zatem odpowiedź może nie być w pełni precyzyjna.

Zakładając jednak, że w przypadku, gdyby podstawę nagrody jubileuszowej stanowiło wynagrodzenie obliczane na zasadach określonych dla ekwiwalentu urlopowego, to wówczas zastosowanie mają przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz. U. Nr 2, poz. 14 z późn. zm.) – dalej r.u.w. Zgodnie z § 15 r.u.w. @page_break@

składniki wynagrodzenia określone w stawce miesięcznej w stałej wysokości uwzględnia się przy ustalaniu ekwiwalentu w wysokości należnej w miesiącu nabycia prawa do tego ekwiwalentu. Oznacza to, że w przypadku stałych składników płacowych – jak w sytuacji pracownika określonego w pytaniu – należy brać pod uwagę składniki określone w umowie o pracę, należne w dniu przyznania nagrody jubileuszowej tj. w takiej wysokości, jakie byłyby mu zapłacone, gdyby nie przebywał na zwolnieniu lekarskim.

Uwagi

Przy formułowaniu odpowiedzi założono podstawę wynikającą z przepisów o ekwiwalencie urlopowym. Jeżeli pracownik jest zatrudniony w jednostce publicznej, najprawdopodobniej taka będzie też podstawa do określenia wysokości nagrody - zob. art. 38 ust. 4 ustawy o pracownikach samorządowych, § 12 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 lutego 2010 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek (Dz. U. Nr 27, poz. 134 z późn. zm.), § 6 ust. 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 9 grudnia 2009 r. w sprawie określenia stanowisk urzędniczych, wymaganych kwalifikacji zawodowych, stopni służbowych urzędników służby cywilnej, mnożników do ustalania wynagrodzenia oraz szczegółowych zasad ustalania i wypłacania innych świadczeń przysługujących członkom korpusu służby cywilnej (Dz. U. Nr 211, poz. 1630).