Czy w myśl tego artykułu można przenieść pracownika samorządowego zatrudnionego na stanowisku pomocniczym (pomoc administracyjna) na stanowisko urzędnicze w ramach awansu wewnętrznego?


Odpowiedź

Tak, pod warunkiem, że pracownik posiada odpowiednie kwalifikacje do pracy na danym stanowisku urzędniczym.

Art. 12 ustawy o pracownikach samorządowych , wskazuje, jakie stanowisko urzędnicze można uznać za wolne - i tym samym podlegające naborowi konkursowemu, o którym mowa w art. 11, 13 i nast. ustawy o pracownikach samorządowych .

Przeniesienie na inne stanowisko w tej samej jednostce (czyli u tego samego pracodawcy) jest dopuszczalne w każdym czasie i na każde stanowisko - pod warunkiem wypełniania przez przenoszonego pracownika warunków kwalifikacyjnych. Wyraźnie wskazuje taką możliwość także art. 20 ustawy o pracownikach samorządowych , zgodnie z którym pracownik samorządowy, który wykazuje inicjatywę w pracy i sumiennie wykonuje swoje obowiązki, może zostać przeniesiony na wyższe stanowisko. Biorąc obydwa przepisy pod uwagę należy uznać, że przeniesienie (awans) w ramach tej samej jednostki samorządowej (tego samego pracodawcy) jest możliwy i dopuszczalny.

Jednak pracownik przenoszony (awansowany) na stanowisko urzędnicze (art. 6 ust. 1 i 3 ustawy o pracownikach samorządowych ):
powinien mieć obywatelstwo polskie (chyba, że ma zająć stanowisko dopuszczone do obsadzenia przez cudzoziemców, w takim wypadku dodatkowo musi legitymować się znajomością języka polskiego), powinien mieć pełną zdolność do czynności prawnych oraz korzystać z pełni praw publicznych, powinien posiadać kwalifikacje zawodowe wymagane do wykonywania pracy na określonym stanowisku, w tym - co najmniej wykształcenie średnie, nie może być skazany prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe (w tym celu pracodawca samorządowy powinien wystąpić do Krajowego Rejestru Karnego o stosowną informację o pracowniku), ma cieszyć się nieposzlakowaną opinią.

Dodatkowo po przeprowadzeniu awansu i przed przystąpieniem do wykonywania obowiązków służbowych na nowym stanowisku pracownik awansowany musi złożyć w obecności kierownika jednostki lub sekretarza (jeżeli pracuje w urzędzie gminy, starostwie, urzędzie marszałkowskim) ślubowanie, zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy o pracownikach samorządowych .

Brak któregokolwiek z warunków kwalifikacyjnych lub odmowa złożenia ślubowania powoduje niemożność zatrudnienia na stanowisku urzędniczym i wyklucza awans.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 223, poz. 1458)