Czy istnieje możliwość likwidacji jednostki organizacyjnej powiatu i przekształcenie tej jednostki w jeden z wydziałów starostwa powiatowego?

Jeśli tak to z jakimi wiąże się to kosztami dla starostwa pod kątem przejęcia pracowników np odprawy z tytułu likwidacji?

Odpowiedź:

Przekształcenie wskazane w pytaniu co do zasady jest dopuszczalne.

Dodatkowe świadczenia w postaci odpraw powinny być wypłacone jedynie zwalnianym pracownikom.

Zgodnie z art. 12 pkt 8 lit. i ustawy o samorządzie powiatowym do wyłącznej właściwości rady powiatu należy podejmowanie uchwał w sprawach majątkowych powiatu dotyczących m.in. tworzenia, przekształcania i likwidacji jednostek organizacyjnych oraz wyposażania ich w majątek. Szczegółowe zasady likwidacji jednostki i ewentualnego włączenia jej w struktury urzędu powinny być ustalone w statucie. Dopuszczalne jest więc wskazane w pytaniu przekształcenie jednostki organizacyjnej.

Zmiany organizacyjne mogą uzasadniać rozwiązanie stosunku pracy. W takim wypadku stosuje się przepisy ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. Nr 90, poz. 844, z późn. zm.) - dalej u.s.z.r., mają one bowiem zastosowanie do wszystkich pracowników (z wyjątkiem zatrudnionych na podstawie mianowania - por. art. 12 u.s.z.r.), do których zastosowanie mają przepisy Kodeksu pracy (por. art. 12 u.s.z.r.). Zgodnie z art. 8 ust. 1 w zw. z art. 10 ust. 1 pracownikowi, w związku z rozwiązaniem stosunku pracy w ramach grupowego zwolnienia lub też zwolnienia indywidualnego z przyczyn niedotyczących pracownika, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości:
- jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata;
- dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat;
- trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad 8 lat,
przy czym zgodnie z art. 8 ust. 4 u.s.z.r. wysokość odprawy pieniężnej nie może przekraczać kwoty 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy. Oczywiście warunkiem podstawowym zastosowania tych przepisów jest, aby pracodawca w którym następują zwolnienia, zatrudniał co najmniej 20 pracowników (art. 1 ust. 1 u.s.z.r.). Jeżeli pracodawca taki zatrudnia mniej osób (np. wskazana w pytaniu jednostka organizacyjna jest stosunkowo niewielka), to przepisy u.s.z.r. nie mają zastosowania.

Ponadto w przypadku, gdy pracownik zwalniany z powodu reorganizacji lub likwidacji jednostki, przechodzi na emeryturę lub rentę, wówczas - niezależnie od wspomnianej wyżej odprawy z tytułu zwolnień grupowych - przysługuje mu odprawa emerytalno-rentowa, o której mowa w art. 38 ust. 3 ustawy o pracownikach samorządowych , w wysokości uzależnionej od stażu pracy, tj.:
- po 10 latach pracy - w wysokości 2-miesięcznego wynagrodzenia,
- po 15 latach pracy - w wysokości 3-miesięcznego wynagrodzenia,
- po 20 latach pracy - w wysokości 6-miesięcznego wynagrodzenia.

W przypadku dalszego zatrudniania pracowników w przekształcanej jednostce (lub przeniesienia ich do pracy w starostwie), wówczas pracownikom tym nie przysługują żadne dodatkowe świadczenia. Pracodawcę samorządowego obowiązuje jedynie utrzymanie, zgodnie z art. 23 ust. 2 ustawy o pracownikach samorządowych , wynagrodzenia na dotychczasowym poziomie przez 6 miesięcy następujących po przeniesieniu do pracy w starostwie. Uprawnienie to dotyczy jednak tylko pracowników zatrudnianych na stanowiskach urzędniczych. W przypadku stanowisk nieurzędniczych, zastosowanie ma jedynie na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy o pracownikach samorządowych - art. 231 Kodeksu pracy.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym. (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1592 ze zm.)
Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 223, poz. 1458)