Jak i z jaką datą należy zaksięgować część budynku produkcyjno usługowego, który będzie wykorzystany w działalności gospodarczej na prowadzenie przedszkola przez gminę?

Do podatku od nieruchomości zostało zgłoszone 260 m2 (przeznaczone na prowadzenie przedszkola przez gminę), a cała powierzchnia użytkowa tego budynku wynosi 420 m 2. Posiadam również wycenę tego budynku na dzień 1 czerwca 2006 r. i wynosi ona 815.000 zł. W czerwcu bieżącego roku rozpoczęto adaptację tego budynku dla potrzeb wymienionych powyżej i z tą datą są pierwsze faktury VAT.

Odpowiedź

Wydzieloną część budynku należy wprowadzić do ewidencji jako środki trwałe w budowie. Wartością początkową będzie proporcjonalna wartość budynku, który będzie użytkowany w działalności gospodarczej (504.523,81 zł). Faktury za adaptację będą powiększać wartość początkową budynku. Po zakończeniu prac adaptacyjnych należy przeksięgować budynek na środki trwałe, wprowadzić do ewidencji środków trwałych i rozpocząć amortyzację.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 15 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 152, poz. 1223 z późn. zm.) - dalej u.o.r. - przez środki trwałe rozumie się rzeczowe aktywa trwałe i zrównane z nimi, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, kompletne, zdatne do użytku i przeznaczone na potrzeby jednostki. O wpisaniu nieruchomości do ewidencji środków trwałych decyduje zatem data faktycznego przyjęcia nieruchomości do użytkowania.

W analizowanym przypadku jednostka nie użytkuje jeszcze części budynku, prowadzi w nim natomiast prace adaptacyjne. W związku z tym budynek nie stanowi kompletnego środka trwałego. Powinien więc być wprowadzony na środki trwałe w budowie. Zgodnie bowiem z art. 3 ust. 1 pkt 16 u.o.r. - przez środki trwałe w budowie rozumie się zaliczane do aktywów trwałych środki trwałe w okresie ich budowy, montażu lub ulepszenia już istniejącego środka trwałego.

Jak stanowi art. 28 ust. 8 u.o.r. cena nabycia i koszt wytworzenia środków trwałych w budowie oraz środków trwałych obejmuje ogół ich kosztów poniesionych przez jednostkę za okres budowy, montażu, przystosowania i ulepszenia, do dnia bilansowego lub przyjęcia do używania, w tym również niepodlegający odliczeniu podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy oraz koszt obsługi zobowiązań zaciągniętych w celu ich finansowania i związane z nimi różnice kursowe, pomniejszony o przychody z tego tytułu.