Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.


Czy starosta, wydając zezwolenie na zbieranie lub przetwarzanie odpadów, powinien sprawdzać, czy na tym terenie dozwolona jest tego rodzaju działalność?


Odpowiedź:

W mojej ocenie, powinien.


Uzasadnienie:

Przede wszystkim należy zauważyć, że niezgodność zamierzonego sposobu gospodarowania odpadami z planami gospodarki odpadami, jak również przepisami prawa miejscowego stanowi przesłankę do odmowy wydania zezwolenia na zbieranie lub przetwarzanie odpadów.

Powyższe wynika wprost z art. 46 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2013 r. poz. 21, z późn. zm.) – dalej u.o. Oczywiście w myśl art. 46 ust. 1 pkt 1 u.o. właściwy organ odmawia wydania zezwolenia na zbieranie lub przetwarzanie odpadów również wówczas, gdy zamierzony sposób gospodarowania odpadami mógłby powodować zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi lub dla środowiska. Zatem wydaje się oczywiste, że przed wydaniem zezwolenia na zbieranie lub przetwarzanie odpadów właściwy organ powinien ocenić, czy nie zachodzą powyższe przesłanki.

Należy podkreślić, że obowiązek dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego w toku postępowania wynika również z przepisów ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 267, z późn. zm.) – dalej k.p.a. Zgodnie z art. 7 k.p.a., w toku postępowania organy administracji publicznej stoją na straży praworządności, z urzędu lub na wniosek stron podejmują wszelkie czynności niezbędne do dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego oraz do załatwienia sprawy, mając na względzie interes społeczny i słuszny interes obywateli. Warto podkreślić, że wydanie decyzji administracyjnej, a zatem również zezwolenia na zbieranie lub przetwarzanie odpadów z rażącym naruszeniem prawa, stanowi przesłankę do stwierdzenia nieważność decyzji z art. 156 § 1 pkt 2 k.p.a.


Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.