Spotkanie, z udziałem Telekomunikacji Polskiej S.A. jako inwestora, poświęcone było synergii działań inwestycyjnych oraz działań dotyczących tzw. włączenia cyfrowego, (czyli zapewnienia indywidualnego lub publicznego dostępu do sieci dla osób w trudnej sytuacji społeczno-ekonomicznej, wsparcia technicznego i budowy kompetencji informatycznych). Spotkanie w szczególności dotyczyło możliwości skorzystania ze środków Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 8.3. w celu zapewnienia dostępu do Internetu dla osób i gospodarstw domowych wykluczonych cyfrowo ze względu na niepełnosprawność lub kryterium dochodowe, jak również w celu zapewnienia dostępu do Internetu w jednostkach organizacyjnych gminy na potrzeby stworzenia w ramach działań koordynacyjnych publicznie dostępnego „lokalnego centrum społeczeństwa informacyjnego", w trwającym do końca października lub w następnych naborach.

W ramach spotkania udostępniono gminom wzorcową dokumentację dla przykładowego projektu zgłaszanego do dofinansowania z działania 8.3. Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Przykładowy projekt obejmuje zapewnienie sprzętu komputerowego i usługi dostępu do Internetu na 3 lata dla 30 gospodarstw domowych oraz wyposażenie świetlicy gminnej w sprzęt pozwalający na stworzenie „lokalnego centrum społeczeństwa informacyjnego" z dostępem do Internetu minimum 20 Mb. Podczas spotkania zadeklarowano również indywidualne wsparcie w przygotowaniu wniosku (dotyczącego aktualnego naboru do działania 8.3. POIG).

Na stronie udostępniono przykładową dokumentację składającą się z: wypełnionego wniosku o dofinansowanie, analizy finansowej projektu (wysokość wydatków jest hipotetyczna), opisu inwestycji oraz wykazu kompletu dokumentów potrzebnych do załączenia do wniosku o dofinansowanie wraz z informacją o sposobie ich sporządzenia lub pozyskania.

Termin zakończenia bieżącego naboru dla działania 8.3. POIG upływa 29.10.2010 r. o godz. 16:15.

Warto przypomnieć, że celem działania 8.3 Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu - eInclusion jest zmiana tej sytuacji w kierunku zwiększania możliwości dostępu do Internetu, w szczególności do społeczności lokalnych.

Instytucje, które w ramach działania otrzymają dofinansowanie na ten cel, mogą pomóc osobom, które mają utrudniony dostęp do Internetu, np. osobom o niskich dochodach, mieszkającym w rodzinie wielodzietnej lub osobom niepełnosprawnym. Takie osoby mogą otrzymać dofinansowanie na korzystanie z Internetu nawet przez okres 3 lat. Projekt może obejmować również szkolenia z zakresu obsługi komputera, zakup sprzętu i oprogramowania.

Beneficjentami działania mogą być m.in. jednostki samorządu terytorialnego.

Projekty składają się z następujących komponentów:
1. dotacja całkowicie lub częściowo pokrywająca koszty dostępu do Internetu w gospodarstwach domowych na obszarze objętym projektem (max. przez okres 3 lat),
2. pokrycie kosztów dostarczenia, instalacji oraz serwisowania sprzętu komputerowego i/lub niezbędnego oprogramowania w gospodarstwach domowych wskazanych przez projektodawcę,
3. zakup usługi przeprowadzenia szkoleń dla użytkowników końcowych projektu z zakresu obsługi komputera, korzystania z Internetu oraz nabycia innych umiejętności niezbędnych dla świadczenia pracy na odległość lub skutecznej edukacji przez Internet (z wykluczeniem szkoleń zawodowych),
4. dofinansowanie kosztów operacyjnych, kosztów zatrudnienia i szkolenia pracowników JST i/lub organizacji pozarządowej uczestniczącej w konsorcjum z JST, którzy będą odpowiedzialni za realizację działania oraz kosztów działań koordynacyjnych zmniejszających problem wykluczenia cyfrowego, np. wyposażenie w sprzęt komputerowy i utrzymanie dostępu do Internetu w jednostkach podległych beneficjentowi (w tym: biblioteki publiczne, publiczne instytucje kultury, szkoły, publiczne placówki opiekuńczo-wychowawcze położone na obszarze działania beneficjenta i publiczne domy pomocy społecznej),
5. dofinansowanie promocji projektu na obszarze objętym projektem.

W ramach działania 8.3. Wnioskodawca może ubiegać się o wsparcie maksymalnie w wysokości do 85 proc. wydatków kwalifikowanych.

Pozostała część (w wysokości co najmniej 15 proc.) musi zostać pokryta ze środków własnych Wnioskodawcy.

Na podstawie: www.funduszeeuropejskie.gov.pl, stan z dnia 23 września 2010 r., www.uke.gov.pl, stan z dnia 23 września 2010 r.