Starosta wydał decyzję o pozwoleniu na budowę, od której wniosła odwołanie jedna ze stron (ze wspólnoty mieszkaniowej) postępowania administracyjnego. Organ II instancji (wojewoda) uchylił tę decyzję w całości i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia, zwracając jednocześnie akta sprawy. W kilka dni potem inwestor (Towarzystwo Budownictwa Społecznego) wniósł skargę na rozstrzygnięcie wojewody do WSA (przy czym nie wnioskował o wstrzymanie wykonania decyzji wojewody).

Jak ma się zachować starosta, biorąc pod uwagę, że:
- decyzja wojewody jest ostateczna,
- o akta sprawy najprawdopodobniej zwróci się wojewoda, chcąc odpowiedzieć na skargę i przesłać je do WSA,
- starosta winien rozpatrzyć sprawę ponownie w terminie 65 dni od otrzymania decyzji wojewody, nie posiadając akt sprawy?

Odpowiedź

Wniesienie skargi na decyzję organu odwoławczego do sądu administracyjnego, co do zasady nie wyłącza konieczności prowadzenia przez organ I instancji postępowania w sprawie, mając na uwadze wytyczne z decyzji kasacyjnej oraz zachowanie ustawowych terminów do jej załatwienia. Natomiast celem procedowania w oparciu o oryginalne akta sprawy organ I instancji winien zwrócić się do organu lub sądu, w którym znajdują się akta o ich wypożyczenie.

Uzasadnienie

Decyzje ostateczne w rozumieniu k.p.a. to decyzje, od których nie służy odwołanie, a zatem te decyzje, które nie mogą być weryfikowane w administracyjnym toku instancji. Do decyzji ostatecznych należy zaliczyć decyzję organu I instancji, w stosunku do której upłynął termin do złożenia odwołania i nie został przywrócony w przepisanym trybie, decyzję wydaną przez organ odwoławczy (organ II instancji) oraz decyzje ostateczne z mocy wyraźnego przepisu prawa materialnego.

Od administracyjnej weryfikacji decyzji (kontroli merytorycznej i formalnej decyzji organu I instancji przez organ II instancji na skutek wniesienia środka zaskarżenia) należy odróżnić sądową weryfikację decyzji, która uruchamiana jest związku z wniesieniem skargi do sądu administracyjnego.

W sytuacji zaskarżenia decyzji wydanej przez organ II instancji do sądu administracyjnego, organ II instancji przekazuje skargę sądowi wraz z aktami sprawy i odpowiedzią na skargę w terminie trzydziestu dni od dnia jej wniesienia zgodnie z art. 54 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). W świetle czego organ II instancji, którego decyzja została zaskarżona ma obowiązek przekazania całości oryginalnych akt sprawy do sądu.

Niemniej jednak wniesienie skargi do sądu nie zwalnia organu I instancji, którego decyzja została uchylona na skutek kasacyjnej decyzji organu odwoławczego od obowiązku prowadzenia postępowania w sprawie przy uwzględnieniu wytycznych zawartych w decyzji kasacyjnej.

Zauważyć należy, iż organy administracji publicznej mają obowiązek procedowania w oparciu o oryginalne akta sprawy. W sytuacji wniesienia skargi do sądu administracyjnego w praktyce organ I instancji występuje o wypożyczenie akt z organu II instancji zanim nie zostaną przekazane do sądu, a w sytuacji przekazania ich do sądu istnieje również możliwość wypożyczenia akt z sądu. W okresie wypożyczenia akt organ może podejmować niezbędne czynności zmierzające do załatwienia sprawy, dążąc do zachowania ustawowych terminów dla jej załatwienia. Wniesienie skargi do sądu, co do zasady nie wyłącza obowiązku załatwienia sprawy w ustawowym terminie
Przy obliczaniu 65 dniowego terminu do załatwienia sprawy należy zwrócić uwagę na okoliczność, iż do terminów dla załatwienia sprawy nie wlicza się terminów przewidzianych w przepisach prawa dla dokonania określonych czynności, okresów zawieszenia postępowania oraz okresów opóźnień spowodowanych z winy strony albo z przyczyn niezależnych od organu.