Celem ustawy jest m.in. wzmocnienie kompetencje sołtysa, który wedle art. 4 ust. 1 projektu będzie mógł uczestniczyć w obradach rady gminy. Podkreśla się bowiem, że sołtys realizuje szereg zadań związanych z reprezentowaniem mieszkańców (m.in. organizuje i prowadzi zebranie wiejskie czy informuje mieszkańców o ogłoszeniach dotyczących gminy). Zdaniem projektodawców konieczne jest więc dookreślenie roli sołtysa. W związku z tym w art. 5 ust. 1 zaproponowano, by rada gminy ustanawiała zasady, wedle których sołtys oraz członkowie rady sołeckiej będą mogli otrzymać dietę lub zwrot kosztów podróży służbowej.

Szukasz więcej informacji dotyczących samorządu?
Poznaj LEX Administracja >>
Zdobądź wiedzę, dzięki której Twoja praca stanie się łatwiejsza


Z kolei w art. 5 ust. 2 projektu przewiduje się, że sołtysom (niezależnie od diet i zwrotu kosztów podróży służbowych) będzie przysługiwało wynagrodzenie związane z pełnioną funkcją, w wysokości połowy wynagrodzenia minimalnego określonego na podstawie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę za każdy rozpoczęty miesiąc pełnienia funkcji. W efekcie bycie sołtysem będzie oznaczało przystąpienie do ubezpieczenia emerytalno-rentowemu, a wspomniane wynagrodzenie będzie dodatkiem do ustalenia podstawy wymiaru emerytury.

Co ważne, twórcy projektu podkreślają, że wypłaty nie będą miały wpływu na sytuację finansową sołectwa. Dodatkowe środki dla sołtysów nie będą bowiem obciążały funduszu sołeckiego, gdyż pochodzić mają z budżetu państwa. Wzmocnić pozycję sołectw ma również rozwiązanie, zgodnie z którym będą one mogły działać analogicznie do organizacji pożytku publicznego. Dzięki temu lokalnym wspólnotom łatwiej będzie uzyskać pozabudżetowe środki na realizację planowanych zadań. Projekt zakłada też możliwość przekazania 1 proc. podatku dochodowego od osób fizycznych na rzecz sołectwa właściwego ze względu zamieszkania podatnika.
http://wartowiedziec.pl/