Asystent rodziny odpowiada za koordynację poradnictwa dla kobiet posiadających dokument potwierdzający ciążę, ich rodzin lub rodzin z upośledzonym lub nieuleczalnie chorym dzieckiem. Kolejne zadania dla asystentów wymagać będą jednak wsparcia finansowego gmin, które ich zatrudniają.

Obecnie JST są wspierane dotacją celową z budżetu państwa. Gwarancja kontynuowania tych programów obejmowała okres sześcioletni od dnia wejścia w życie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Choć kończy się ona w tym roku, to proponuje się, aby gwarancja była przedłużona o kolejne 5 lat czyli do 2022 r. Co ważne ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej dopuszcza realizację zadań gminy z zakresu pracy z rodziną przez ośrodek pomocy społecznej.

Inna propozycja dotyczy utworzenia centrum usług. Będzie ono odpowiedzialne za realizację usług w gminie (własnych, jak i zleconych z zakresu administracji rządowej). Centrum będzie mogło funkcjonować jako samodzielna jednostka organizacyjna lub też jako wydzielony zespół w ramach Ośrodka Pomocy Społecznej. Celem tworzenia Zespołów lub odrębnych jednostek jest rozwój systemu dobrej jakości usług, odpowiadających na najważniejsze potrzeby grup społecznych. Umożliwi to również oddzielenie wypłaty świadczeń socjalnych od usług i pracy socjalnej.

(mpips.gov.pl)
 

LEX Omega Administracja Samorządowa
Artykuł pochodzi z programu LEX Omega Administracja Samorządowa
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami