Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt rozporządzenia określającego sposób i tryb postępowania w sprawach o przyznanie świadczenia wychowawczego (czyli 500 zł na dziecko); zawarto w nim m.in. katalog dokumentów potrzebnych do ustalenia prawa do świadczenia. Wzory wniosku oraz niezbędnych oświadczeń zostały określone w projekcie rozporządzenia (stanowią jego załączniki).

Świadczenie wychowawcze będzie wypłacał urząd miasta, gminy, ośrodek pomocy społecznej lub centra do realizacji świadczeń socjalnych. Wniosek o to świadczenie będzie trzeba składać co roku w miejscu zamieszkania.

Gdy rodzina będzie ubiegać się o świadczenie na drugie i kolejne dzieci nie
będzie konieczności dołączania zaświadczenia o dochodach. Jedynie świadczenie na pierwsze dziecko uzależnione będzie od kryterium dochodowego (800 zł na osobę w rodzinie lub 1200 w przypadku dzieci z niepełnosprawnością). We wniosku trzeba będzie podać dane osoby starającej się o świadczenie oraz dane dzieci wraz z dodatkowymi zaświadczeniami i oświadczeniami.

Wnioski będzie można składać przez internet. MRPiPS zapewnia, że świadczenie wychowawcze, tak jak wszystkie świadczenia rodzinne, będzie wypłacane w sposób dogodny dla rodziców, czyli przede wszystkim przelewem na konto lub przekazem pocztowym.

Projekt rozporządzenia stanowi, że do wniosku należy dołączyć m.in. oświadczenie o dochodach innych niż podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, oświadczanie o wielkości gospodarstwa rolnego, w przypadku osoby samotnie wychowującej dziecko - dokumenty dotyczące zasądzonych alimentów, w przypadku cudzoziemców - określonych zezwoleń na pobyt i pracę w Polsce, w przypadku rodziców adopcyjnych - dokumenty dotyczące przysposobienia.

Jak podkreślono w Ocenie Skutków Regulacji dołączonej do projektu, osoba ubiegająca się o świadczenie wychowawcze nie będzie zobowiązana do dołączenia do wniosku informacji o dochodzie podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (udzielanych przez urząd skarbowy), informacji o wieku i stanie cywilnym członków rodziny, informacji o legitymowaniu się orzeczeniem o niepełnosprawności, zaświadczeń zawierających informacje o wysokości składek na ubezpieczenie zdrowotne. Dane te organ właściwy oraz marszałek województwa prowadzący postępowanie w sprawie świadczenia wychowawczego będą zobowiązane pozyskać samodzielnie od innych instytucji (w formie papierowej lub elektronicznej).

MRPiPS przygotowało również projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdań rzeczowo-finansowych z wykonywania zadań z zakresu świadczenia wychowawczego. Zakłada on gromadzenie sprawozdań w dwojaki sposób: w okresie od dnia wejścia w życie ustawy do końca 2016 r. - co miesiąc, a od 2017 r.- co kwartał.

Jak wyjaśniono w uzasadnieniu projektu, zbieranie w 2016 r. danych o realizacji ustawy w okresach miesięcznych wynika z konieczności monitorowania wdrożenia jej oraz pozyskiwania aktualnej informacji o jej realizacji.

Sprawozdania będą sporządzane przez organy realizujące świadczenie wychowawcze, następnie przekazywane wojewodom, którzy będą przekazywać je ministrowi właściwemu do spraw rodziny.

W poniedziałek na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano również opinię MSZ do ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci wprowadzającej świadczenie wychowawcze. W opinii tej minister właściwy do spraw członkostwa RP w Unii Europejskiej zwraca uwagę, że jeśli przyjmiemy, że świadczenie wychowawcze jest świadczeniem rodzinnym w rozumieniu przepisów rozporządzenia w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, należy uznać, że objęte jest ono obowiązkiem zapewnienia równego traktowania.

Zatem - ponieważ w odniesieniu do obywateli polskich projektowana ustawa przewiduje przyznawanie świadczenia wychowawczego bez względu na miejsce zamieszkania członków rodziny - zasada równego traktowania wymaga podobnego traktowania cudzoziemców, którzy mają prawo do pracy w Polsce. Obecnie projekt przyznaje prawo do świadczenia wychowawczego cudzoziemcom przebywającym i legalnie pracującym na terytorium Polski tylko, jeżeli mieszkają tu wraz z członkami rodziny.

MSZ przypomina, że unijne dyrektywy nakazują traktowanie pracowników z państw trzecich na równi z obywatelami państwa członkowskiego, na którego terytorium przebywają, także w zakresie zabezpieczenia społecznego.
W toku uzgodnień międzyresortowych o przyznanie prawa do świadczenie wychowawczego tylko tym cudzoziemcom, którzy w sposób trwały wiążą swoją przyszłość z naszym krajem i wprowadzenie warunku, by świadczeniobiorca wraz z rodziną mieszkał na terytoriom Polski, wnioskowało MSWiA.

Projektem ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci zajmuje się w
poniedziałek Rada Ministrów. (PAP)
 

Dowiedz się więcej z książki
Świadczenia rodzinne
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł