Do dnia 28 maja 2010 r. pełnomocnik może pisemnie wycofać zgłoszonego kandydata na członka obwodowej komisji wyborczej. W miejsce wycofanego kandydata można zgłosić innego kandydata. W interesie pełnomocników komitetów wyborczych lub upoważnionych przez nich osób jest więc, aby odpowiednio wcześniej dokonać zgłoszeń, by móc skorygować ewentualne niedociągnięcia lub po prostu zgłosić innych kandydatów.


Wójt (burmistrz, prezydent miasta) rozpatruje tylko zgłoszenia kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych, które zostały złożone w terminie tj. do 28 maja 2010 r. w godzinach urzędowania urzędu gminy i sprawdza, czy spełniają określone warunki. Wójt nie może tego terminu przywrócić. Termin ten może być jedynie wydłużony do 31 maja 2010 r. (również w godzinach urzędowania urzędu gminy), w przypadku komisji, do których komitety wyborcze zgłosiły w sumie mniej niż czterech kandydatów i tylko dla komitetów, które jeszcze nie dokonały zgłoszenia do tych komisji swoich kandydatów.


Do wykazu zgłoszonych kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych wpisuje się również osoby wskazane przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta), spośród pracowników samorządowych gminy lub gminnych jednostek organizacyjnych wraz z informacją, że wchodzą one w skład komisji z urzędu.
Wydaje się, że wskazanie przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) na podstawie art. 16 ust. 1 zdanie drugie, pracownika urzędu gminy lub gminnej jednostki organizacyjnej w skład obwodowej komisji wyborczej nie może być traktowane jako polecenie służbowe (chociażby z uwagi na brak zwierzchnictwa nad pracownikami jednostek organizacyjnych gminy) dlatego konieczne jest oświadczenie woli składane przez tych pracowników o wyrażeniu zgody na powołanie w skład komisji.
 
Niezwłocznie po upływie terminu zgłaszania kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych wójt (burmistrz, prezydent miasta) ustala, do których komisji pełnomocnicy zgłosili mniej niż czterech kandydatów.

Jeżeli są takie komisje, wójt (burmistrz, prezydent miasta) przedłuża termin zgłaszania kandydatów do tych komisji, do 31 maja 2010 r. wzywając jednocześnie pełnomocników, którzy nie dokonali zgłoszenia kandydatów, o ich dokonanie. Wezwanie do dokonania dodatkowych zgłoszeń podaje się niezwłocznie do wiadomości publicznej w sposób zwyczajowo przyjęty.
 
W razie zgłoszenia przez pełnomocników co najmniej czterech, a nie więcej niż ośmiu kandydatów na członków danej obwodowej komisji wyborczej, wójt (burmistrz, prezydent miasta) powołuje wszystkich zgłoszonych kandydatów w skład komisji wraz z osobą wskazaną przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta), wchodzącą z urzędu w skład komisji.
 
Jeżeli mimo przedłużenia terminu do 31 maja 2010 r. na dokonanie zgłoszeń przez pełnomocników komitetów będą komisje, do których pełnomocnicy zgłosili mniej niż cztery kandydatury, wójt (burmistrz, prezydent miasta) wyznacza (uzupełnia) osoby do tych komisji wg swojego uznania spośród wyborców spełniających warunki właściwe dla członków komisji i powołuje je w składach pięcioosobowych, z uwzględnieniem wszystkich zgłoszonych kandydatów i osoby wskazanej przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta), wchodzącej w skład komisji z urzędu.
Osoby te również powinny złożyć oświadczenie o wyrażeniu zgody na powołanie w skład obwodowej komisji wyborczej.
W przypadku zgłoszenia przez pełnomocników do składu obwodowej komisji wyborczej więcej niż ośmiu kandydatów, wójt (burmistrz, prezydent miasta) ustala skład komisji w trybie publicznego losowania.

Informację o miejscu, dacie i godzinie losowania wójt (burmistrz, prezydent miasta) podaje do publicznej wiadomości co najmniej na dwa dni przed losowaniem, wywieszając w swojej siedzibie, w miejscu ogólnodostępnym, zawiadomienie.
 
Losowania kandydatów spośród zgłoszonych do danej obwodowej komisji wyborczej dokonuje się odrębnie do każdej komisji spośród wszystkich kandydatów zgłoszonych przez pełnomocników lub upoważnione przez nich osoby do danej komisji.

Losowania dokonuje wójt (burmistrz prezydent miasta) lub upoważniona przez niego osoba.
 
Losowanie przeprowadza się w ten sposób, że nazwiska kandydatów uczestniczących w losowaniu oznacza się numerami, informując o tym obecnych przy losowaniu. Do jednakowych kopert wkłada się kartki z wpisanymi numerami odpowiadającymi numerom, którymi oznaczono nazwiska kandydatów. Po wymieszaniu kopert losuje się osiem z nich. Wylosowane numery są odczytywane i okazywane obecnym przy losowaniu. Odczytywane są również imiona i nazwiska kandydatów oznaczonych tymi numerami. W czynnościach losowania mogą uczestniczyć inne osoby, pod nadzorem organu przeprowadzającego losowanie.

Z przeprowadzonego losowania sporządza się protokół, w którym wymienia się datę i godzinę losowania, osobę przeprowadzającą losowanie oraz, odrębnie dla każdej obwodowej komisji, jej numer i siedzibę, liczbę kandydatów, spośród których przeprowadzono losowanie, a także imiona i nazwiska kandydatów wylosowanych do składu komisji.
 
W skład obwodowej komisji wyborczej jest powoływanych ośmiu wylosowanych kandydatów wraz z osobą wskazaną przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta), wchodzącą w skład komisji z urzędu.

Składy obwodowych komisji wyborczych wójt (burmistrz, prezydent miasta) podaje niezwłocznie do publicznej wiadomości przez wywieszenie wykazu w siedzibie wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Obowiązek ten można oczywiście spełnić poprzez wywieszenie zarządzenia wójta o powołaniu komisji.

Składy poszczególnych obwodowych komisji wyborczych po ukonstytuowaniu się są wywieszane w urzędzie gminy oraz w siedzibach tych komisji.

            Członek obwodowej komisji wyborczej jest odwoływany z jej składu w razie śmierci, pisemnego zrzeczenia się członkostwa, utraty prawa wybierania lub braku tego prawa w dniu powołania w skład obwodowej komisji wyborczej. Może być także odwołany ze składu komisji w razie nieobecności na pierwszym posiedzeniu i niewyjaśnieniu w ciągu dwóch dni przyczyny nieobecności lub niewykonywania obowiązków członka komisji.

O wystąpieniu przyczyny uzasadniającej odwołanie członka ze składu obwodowej komisji wyborczej przewodniczący komisji jest obowiązany powiadomić wójta (burmistrza, prezydenta miasta), który dokonuje odwołania.
W razie odwołania członka obwodowej komisji wyborczej wskazanego do jej składu przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta), uzupełnienia składu dokonuje wójt zaś w przypadku odwołania członka komisji zgłoszonego przez pełnomocnika wyborczego lub osobę przez niego upoważnioną, w terminie dłuższym niż 4 dni przed wyborami, wójt (burmistrz, prezydent miasta) zawiadamia o tym osobę, która dokonała zgłoszenia i wyznacza termin 3 dni na zgłoszenie nowego kandydata.
 
Jeżeli odwołanie członka obwodowej komisji wyborczej nastąpiło na 4 dni przed dniem głosowania lub później albo, gdy pełnomocnik nie zgłosił kandydata do obwodowej komisji wyborczej w miejsce odwołanego członka tej komisji w terminie 3 dni, a w składzie komisji pozostało mniej niż pięciu członków, wójt (burmistrz, prezydent miasta) uzupełnia skład komisji spośród wyborców ale tylko w przypadku, gdyby liczba członków komisji była mniejsza niż pięciu członków.

Ireneusz Krześnicki


Do pobrania:

Zarządzenie wskazujące osoby wchodzące do komisji z urzędu.doc
Zarządzenie wskazujące osoby wchodzące do komisji z urzędu.pdf

Oświadczenie pracownika urzędu gminy albo gminnej jednostki organizacyjnej.doc
Oświadczenie pracownika urzędu gminy albo gminnej jednostki organizacyjnej.pdf

Informacja i wezwanie do dodatkowych zgłoszeń kandydatów do komisji.doc
Informacja i wezwanie do dodatkowych zgłoszeń kandydatów do komisji.pdf

Zarządzenie wójta gminy w sprawie powołania obwodowych komisji wyborczych.doc
Zarządzenie wójta gminy w sprawie powołania obwodowych komisji wyborczych.pdf

Zarządzenie wójta gminy w sprawie uzupełnienia składu obwodowej komisji wyborczej.doc
Zarządzenie wójta gminy w sprawie uzupełnienia składu obwodowej komisji wyborczej.pdf

Oświadczenie osoby powołanej w skład obwodowej komisji wyborczej w drodze uzupełnienia składu komisji przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) spośród wyborców.doc 
Oświadczenie osoby powołanej w skład obwodowej komisji wyborczej w drodze uzupełnienia składu komisji przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) spośród wyborców.pdf

Informacja w sprawie losowania składów obwodowych komisji wyborczych.doc
Informacja w sprawie losowania składów obwodowych komisji wyborczych.pdf

Upoważnienie dla osoby dokonującej losowania członków obwodowych komisji wyborczych.doc
Upoważnienie dla osoby dokonującej losowania członków obwodowych komisji wyborczych.pdf

Protokół z przebiegu losowania członków obwodowych komisji wyborczych.doc
Protokół z przebiegu losowania członków obwodowych komisji wyborczych.pdf

Zarządzenie w sprawie odwołania członka obwodowej komisji wyborczej.doc
Zarządzenie w sprawie odwołania członka obwodowej komisji wyborczej.pdf

Zawiadomienie osoby zgłaszającej o odwołaniu członka obwodowej komisji wyborczej.doc
Zawiadomienie osoby zgłaszającej o odwołaniu członka obwodowej komisji wyborczej.pdf



Pisaliśmy o tym również:
Procedury wyborcze w gminie – zgłaszanie kandydatów do obwodowych komisji wyborczych i powołanie komisji (cz. 1)
Procedury wyborcze w gminie – zwołanie i ukonstytuowanie obwodowych komisji wyborczych(cz. 3)