"Wniosek taki w ślad za zażaleniem na postanowienie w tej sprawie złożyła krakowska prokuratura" - poinformował w piątek PAP prok. Janusz Hnatko.

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu po rozpoznaniu wniosku podzielił pogląd prokuratury i wstrzymał realizację postanowienia w zakresie zwolnienia Ryszarda Ś. do czasu rozstrzygnięcia zażalenia. Posiedzenie, na którym sąd rozpozna zażalenie prokuratury, odbędzie się 2 stycznia.

Tydzień temu w piątek Sąd Rejonowy w Nowym Sączu na wniosek krakowskiej prokuratury przedłużył areszt wobec prezydenta Tarnowa o kolejne trzy miesiące. Zastrzegł jednak, że może on odzyskać wolność po wpłaceniu 250 tys. zł poręczenia majątkowego.

Zażalenie na tę decyzję złożyła prokuratura, według której Ryszard Ś. dla dobra postępowania powinien pozostać w areszcie. Tymczasem poręczenie majątkowe zostało już wpłacone. Jak ustaliła PAP, Ryszard Ś. mógłby odzyskać wolność po 27 grudnia, bo wtedy upłynie czas trzymiesięcznego aresztu orzeczonego wobec podejrzanego pod koniec września.

Decyzja sądu o wstrzymaniu realizacji tego postanowienia sprawia, że Ryszard Ś. pozostanie w areszcie co najmniej do 2 stycznia lub - jeśli sąd uwzględni zażalenie prokuratury - do 27 marca.

Ryszard Ś. został zatrzymany 27 września; usłyszał wtedy zarzut przyjęcia w 2010 r. od przedstawicieli jednej z firm budowlanych 50 tys. zł (obecnie prokuratura zarzuca mu przyjęcie 70 tys. zł) w zamian za przychylność dla tej firmy przy przetargach na wykonanie robót drogowych. Podczas przesłuchania nie przyznał się do zarzutu. Grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności.

Prokuratura ze względu na dobro śledztwa nie podaje bliższych informacji.

Uwolnienia Ryszarda Ś. na święta w związku z wpłaceniem poręczenia majątkowego przez rodzinę domagało się w liście do prokuratury Stowarzyszenie Tarnowianie.

Zatrzymania w tej sprawie są efektem śledztwa prowadzonego przez krakowską delegaturę ABW pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Krakowie, a dotyczącego przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowych w związku z inwestycjami drogowymi realizowanymi na terenie Tarnowa. Zarzuty usłyszało do tej pory pięć osób.

Na wątek korupcyjny prokuratura trafiła w śledztwie dotyczącym zmowy przetargowej związanej z budową połączenia al. Jana Pawła II z węzłem Krzyż autostrady A4 w Tarnowie.