Krajowa Komisja Uwłaszczeniowa to organ odwoławczy od decyzji wojewodów dotyczących komunalizacji mienia. Celem nowelizacji przepisów wprowadzających ustawę o samorządzie terytorialnym i ustawę o pracownikach samorządowych jest dostosowanie jej do Konstytucji RP z 1997 r. oraz uproszczenie procedury powoływania członków Krajowej Komisji Uwłaszczeniowej.

Obecnie przewodniczący i członkowie komisji są powoływani przez premiera, co - zdaniem autorów ustawy - powoduje konieczność nowelizacji rozporządzenia w przypadku każdej zmiany w składzie komisji. W noweli zapisano, że skład komisji będzie powoływał i odwoływał minister właściwy ds. administracji publicznej.

Według noweli, skład komisji będzie powiększony z pięciu do sześciu członków, co - jak zaznaczono - jest niezbędne do utworzenia dwóch lub więcej trzyosobowych składów orzekających. Podniesiono też o 20 proc. wynagrodzenia członków komisji - obecnie przewodniczący otrzymuje prawie 2,3 tys. zł miesięcznie, a członek komisji blisko 1,6 tys. zł miesięcznie.

Przepis przejściowy przewiduje, że dotychczasowi członkowie komisji oraz przewodniczący będą wykonywać swoje zadania do czasu powołania przewodniczącego i członków na podstawie nowych przepisów.

Nowelizację przepisów wprowadzających ustawy o samorządzie terytorialnym i o pracownikach samorządowych prezydent podpisał w poniedziałek. (PAP)

d