Porozumienie podpisali: prezydent Jacek Majchrowski, przewodniczący krakowskiej PO Bogusław Kośmider i przewodniczący klubu radnych PO Grzegorz Stawowy.

Prezydent dostał w prezencie od polityków Platformy książkę "Rządzić inaczej". "Treść tej książki ma dotyczyć zarówno mnie, jak i PO. Nie wiem, na czym polega to inne rządzenie, muszę się z tym zapoznać. Są takie książki, które zmieniają wiele, zobaczymy” – żartował w rozmowie z dziennikarzami Majchrowski.

Jak mówił, liczy, że zapisy porozumienia będą "rzetelnie i ściśle" realizowane. "Była kiedyś powołana komisja ds. reformy finansów miasta. W ślad za jej ustaleniami złożyłem pewne uchwały, które nie zostały zaakceptowane. Liczę, że teraz będą, ale czas zweryfikuje wszystko" – zaznaczył Majchrowski.

Dodał też, że jego porozumienie z PO nie oznacza, że w 2014 r. nie będzie ponownie walczył o prezydenturę Krakowa. "Tu nie ma na ten temat słowa. Decyzję w tej sprawie podejmę jakieś pół roku przed wyborami" – powiedział Majchrowski.

Podkreślił, że nie ma żadnego tajnego protokołu do porozumienia, w tym zapisów dotyczących spraw personalnych, a stanowiska w Urzędzie Miasta Krakowa są obsadzane w konkursach.

Majchrowski powiedział, że sytuacja finansowa Krakowa nie jest gorsza niż pozostałych wielkich miast, których kłopoty są wynikiem kryzysu w Europie i przerzucania zadań z rządu na samorządy "bez zapewnienia na nie pieniędzy".

PO ma w Radzie Miasta Krakowa 24 radnych. "Jako klub większościowy chcemy we wszystkich najważniejszych sprawach dogadywać swoje stanowisko z prezydentem” – mówił szef krakowskiej PO Bogusław Kośmider, który jest też przewodniczącym Rady Miasta Krakowa.

Testem współpracy będą wnoszone w najbliższym czasie pod obrady Rady Miasta projekty uchwał dotyczące m.in. becikowego, podwyżek cen biletów MPK, podatku od nieruchomości oraz projekt budżetu Krakowa na 2013 r.

"Będziemy rozmawiać i myślę, że te projekty okołobudżetowe i sam budżet będą najstabilniejszymi dokumentami od lat" - mówił dziennikarzom przewodniczący małopolskiej PO poseł Ireneusz Raś.

Szef klubu radnych PO Grzegorz Stawowy zapowiedział, że radni będą skrupulatnie analizować propozycje prezydenta, jakie zmiany są niezbędne dla podniesienia dochodów miasta. "Uważamy, że są rzeczy ważne dla Krakowa, które trzeba realizować niezależnie od układu sił w radzie miasta, bo są one kluczowe dla rozwoju miasta nie tylko teraz, ale w następnych dziesięcioleciach” – mówił Stawowy o powodach zawarcia porozumienia z Majchrowskim.

W porozumieniu wśród projektów najważniejszych dla miasta wymienione zostały: stworzenie strefy aktywności gospodarczej w Nowej Hucie, budowa hali sportowo-widowiskowej, centrum kongresowego (te inwestycje już trwają) i ekospalarni śmieci oraz wsparcie finansowe dla dzielnic.

PO zależy także na realizacji takich projektów jak kolej aglomeracyjna i metro. Radni chcą wesprzeć starania Krakowa m.in. o organizację Światowych Dni Młodzieży i Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022, a także podjąć działania, by znalazły się pieniądze na przebudowę drogi S7 i dokończenie północnej obwodnicy Krakowa.

Uzgodniono, że prezydent będzie wcześniej konsultował z klubem PO projekty uchwał m.in. dotyczących stawek podatków i opłat komunalnych. "My już nie chcemy, w sytuacji według nas krytycznej dla miasta, dłużej przeciągać liny, bo mogłoby się to źle dla Krakowa skończyć. To jest ten powód, dla którego usiedliśmy do rozmów i zupełnie zmieniliśmy patrzenie. PO ma szansę przejść z defensywy do ofensywy, będzie miała większe znaczenie w mieście dla realizacji pewnych postulatów naszych i naszych wyborców. Musimy przez te dwa lata udowodnić, że nie tylko jesteśmy skuteczni w opozycji, ale wszędzie tam, gdzie realizowane są projekty dobre dla miasta" – mówił Raś.

Pod koniec czerwca prezydent Krakowa nie otrzymał absolutorium. Zgodnie z prawem w takiej sytuacji rada miasta musi odbyć dyskusję w sprawie referendum o odwołaniu prezydenta. Radni klubu PO przygotowaną już uchwałę mają odrzucić.

Jak powiedział PAP przewodniczący klubu radnych PiS Bolesław Kosior, podpisanie porozumienia to "mistrzowskie posunięcie" Majchrowskiego, dzięki któremu nie dojdzie do referendum. "Będą za to projekty uchwał z podwyżkami, w których sięga się do kieszeni krakowskiego podatnika" – mówił Kosior. Jak zapowiedział, PiS będzie się domagało powołania komisji rady miasta ds. monitorowania zadłużenia miasta oraz miejskich spółek.

Porozumienie PO z prezydentem ma obowiązywać do końca obecnej kadencji samorządu. Platforma chce współpracować w Radzie Miasta Krakowa także z reprezentantami PSL. (PAP)

wos/ eaw/ gma/