W oparciu o przepis art. 50 ust. Rozporządzenia Rady (WE) nr 1083/2006 Polska zdecydowała się na utworzenie krajowej rezerwy wykonania w ramach dostępnych środków strukturalnych. Celem podziału krajowej rezerwy wykonania jest stymulowanie tempa wydatkowania i efektywności realizacji programów operacyjnych. Krajowa rezerwa wykonania jest instrumentem motywującym do szybkiego wydatkowania środków wspólnotowych. Jednocześnie instrument ten ma zapewnić najbardziej efektywne wykorzystanie przyznanych środków.

4 stycznia 2011 r. na konferencji prasowej Elżbieta Bieńkowska, Minister Rozwoju Regionalnego poinformowała, że premię z tej puli otrzymają wszystkie województwa bowiem wszystkie przekroczyły 20 proc. próg certyfikacji do Komisji Europejskiej. Najwięcej pieniędzy otrzymają jednak te województwa, które najsprawniej wydawały pieniądze przydzielone im na realizację w latach 2007-2013 regionalnych programów operacyjnych (RPO). Do podziału jest 512 milionów euro. Środki mają zostać podzielone na przełomie stycznia i lutego na podstawie danych z 31 grudnia 2010 r.

Pani Minister podkreśliła też bardzo wysoki poziom kontraktowania (poziom podpisanych umów w województwach). Niektóre województwa mają podpisanych ponad 95 proc. podpisanych umów co oznacza, że pieniądze w praktyce się u nich skończyły i te dostaną najwięcej środków z Krajowej Rezerwy Wykonania. Pieniądze z rezerwy okazały się więc znakomitym czynnikiem motywującym wszystkie regiony. Pozytywna rola „dodatku motywacyjnego” przeszła oczekiwania resortu rozwoju regionalnego. Pani Minister przypomniała, że rok temu średnia wydatków dla wszystkich regionów wynosiła zaledwie 4,3 proc. ich łącznego budżetu. Teraz to ponad 26 proc.

To ile komu przypadnie będzie zależało od miejsca regionu w rankingu uwzględniającym poziom umów zawartych w kluczowych obszarach wsparcia oraz tempo wydawania dotacji. Z obliczeń resortu rozwoju wynika, że pierwszy z regionów otrzyma ponad 50 mln euro, a ostatni 9 mln euro. Ze wstępnych ustaleń wynika, że najwięcej środków otrzyma województwo opolskie, które jak poinformowała Pani Minister od samego początku znajdowało się na czele rankingu. Kolejne pozycje w rankingu nie zostały jeszcze ostatecznie ustalone, bowiem województwa jeszcze do końca roku przesyłały faktury do ministerstwa. Do końca października w czołówce znajdowało się jednak też województwo lubuskie pomorskie oraz wielkopolskie. Ostatnim województwem, które przekroczyło wymagany limit wydatków, było województwo mazowieckie. Ostatecznie jednak ile i kto dostanie z krajowej rezerwy wykonania zależeć będzie od wielkości procentowych już zaakceptowanych przez instytucję certyfikującą wydatków z RPO.

Na podstawie: www.mrr.gov.pl, www.rp.pl, www.lebork.naszemiasto.pl, stan z dnia 10 stycznia 2011 r.