Pytanie:
Czy w regulaminie wynagradzania pracowników samorządowych w tabeli minimalnego wynagradzania dla pracowników musi być określone maksymalne wynagrodzenie?

W Rozporządzeniu Rady ministrów podawana jest tylko minimalna kwota.

Odpowiedź:
Tak. Pracodawca samorządowy ma obowiązek określić w regulaminie wynagradzania maksymalny poziom wynagrodzenia zasadniczego.

Uzasadnienie:
Zgodnie z art. 39 ust. 1 ustawy z 21.11.2008 r. o pracownikach samorządowych – dalej u.o.p.s., pracodawca w regulaminie wynagradzania pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie umowy o pracę określa:

– wymagania kwalifikacyjne pracowników samorządowych,

– szczegółowe warunki wynagradzania, w tym maksymalny poziom wynagrodzenia zasadniczego.

Zgodnie z delegacją ustawową zawartą w art. 37 ust. 1 u.o.p.s., Rada Ministrów, w załączniku Nr 3 do rozporządzenia z 18.03.2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych – dalej r.w.p.s określiła:

• wykaz stanowisk z podziałem na kierownicze urzędnicze, urzędnicze, pomocnicze i obsługi oraz doradców i asystentów,

• minimalne wymagania kwalifikacyjne niezbędne do wykonywania pracy na poszczególnych stanowiskach,

• warunki i sposób wynagradzania pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie wyboru i maksymalny poziom dodatku funkcyjnego,

• maksymalny poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie powołania i maksymalny poziom dodatku funkcyjnego,

• minimalne poziomy wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.

Reasumując, kwotę minimalnego wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie umowy o prace wskazuje r.w.p.s., natomiast maksymalny poziom tego wynagrodzenia pracodawca samorządowy jest zobowiązany określić w regulaminie wynagradzania. 

Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
Artykuł pochodzi z programu Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami