Czy z środków własnych gminy można dokonać naprawy ogrodzenia czy innych prac renowacyjnych figur przydrożnych?


Nie można określić właściciela tych obiektów, stoją one zarówno przy drogach gminnych jak i prywatnych.

Odpowiedź

Gmina nie powinna wydatkować środków własnych na naprawę ogrodzenia i inne prace renowacyjne figur przydrożnych, która nie stanowią własności jednostki samorządu terytorialnego. Jeżeli figury przydrożne lub ogrodzenie posiadają wartość zabytkową to ich naprawy może dokonać jednostka samorządu terytorialnego gdyż jednym z zadań gminy jest ochrona zabytków.

Uzasadnienie

Na mocy art. 35 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 249, poz. 2104 z późn. zm.) - dalej u.f.p., wydatki publiczne mogą być ponoszone na cele i w wysokości ustalonych w ustawie budżetowej, uchwale budżetowej jednostki samorządu terytorialnego i w planie finansowym jednostki sektora finansów publicznych.

Jednostki sektora finansów publicznych dokonują wydatków zgodnie z przepisami dotyczącymi poszczególnych rodzajów wydatków. Wydatki publiczne winny być dokonywane:
1) w sposób celowy i oszczędny, z zachowaniem zasady uzyskiwania najlepszych efektów z danych nakładów,
2) w sposób umożliwiający terminową realizację zadań,
3) w wysokości i terminach wynikających z wcześniej zaciągniętych zobowiązań.

Zadania własne gminy określa ustawy o samorządzie gminnym . Do zakresu działania gminy należą wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, niezastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów. Do zadań własnych gminy na mocy art. 7 ustawy o samorządzie gminnym , należy przede wszystkim zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty.

Gmina nie powinna wydatkować środków własnych na naprawę ogrodzenia i inne prace renowacyjne figur przydrożnych, która nie stanowią własności jednostki samorządu terytorialnego. Jeżeli figury przydrożne lub ogrodzenie posiadają wartość zabytkową to ich naprawy może dokonać jednostka samorządu terytorialnego gdyż jednym z zadań gminy jest ochrona zabytków. Warto dodać, że zabytek według ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. Nr 162, poz. 1568 z późn. zm.) to rzecz (nieruchomość, np. budynek, cmentarz lub krajobraz kulturowy albo rzecz ruchoma, np. dzieło sztuki użytkowej, obraz, rzeźba, znalezisko archeologiczne - np. artefakt) lub zespół rzeczy, które są dziełem człowieka lub są związane z jego działalnością i stanowią świadectwo minionej epoki bądź zdarzenia, a które powinny być zachowane ze względu na swoją wartość artystyczną, naukową i historyczną. Obiekty zabytkowe podlegają wpisowi do rejestru zabytków prowadzonego przez wojewódzkiego konserwatora zabytków i podlegają ochronie prawnej.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.)