W 2002 r. wydane zostało przez prezydenta miasta pozwolenie wodnoprawne na odprowadzanie wód opadowych poprzez studnie chłonne do gruntu dla gminy o statusie miasta. Dnia 31 grudnia 2012 r. upłynął okres, na który było wydane.

Czy prezydent miasta może stwierdzić z urzędu w drodze decyzji wygaśnięcie pozwolenia wodnoprawnego?

Odpowiedź:

W analizowanym przypadku należy mieć na uwadze przepisy wynikające z art. 135 pkt 1 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 145) – dalej pr. wod., w myśl których pozwolenie wodnoprawne wygasa, kiedy upłynął okres, na który było wydane. Zgodnie z art. 127 pr. wod., wszystkie rodzaje pozwoleń wodnoprawnych, za wyjątkiem pozwoleń na wykonanie urządzenia wodnego, są wydawane na czas określony.


Oznacza to, że posiadanie przez zakład uprawnień wynikających z pozwolenia obejmuje tylko wyznaczony przedział czasowy, który zaczyna się od dnia, w którym decyzja udzielająca pozwolenia wodnoprawnego stała się ostateczna a kończy się w dniu wskazanym w tej decyzji jako ostatni, do którego przyznane zostało uprawnienie.

Stwierdzenie wygaśnięcia pozwolenia następuje w drodze decyzji wydanej na wniosek strony lub z urzędu, o czym stanowi art. 138 pr. wod., jednak decyzja taka ma jednak wyłącznie charakter deklaratoryjny.


W myśl art. 140 ust. 3 pr. wod. organem właściwym do wszczęcia takiego postępowania, jego przeprowadzenia i wydania decyzji stwierdzającej wygaśnięcie pozwolenia jest organ właściwy do wydawania pozwolenia wodnoprawnego, które wygasło.


W rozważnej sprawie prezydent miasta będący organem, który wydał wskazane pozwolenie wodnoprawne powinien zatem wygasić przedmiotową decyzję. Warto zauważyć, że w myśl art. 138 ust. 2 pr. wod. w decyzji o wygaśnięciu pozwolenia organ może nałożyć pewne obowiązki mające na przykład usunięcie negatywnych skutków w środowisku wynikających z wykonywania pozwolenia.