Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.

Czy starosta może wezwać podmiot posiadający wydane przez niego pozwolenie wodnoprawne do usunięcia naruszeń na podstawie art. 195 ust. 2 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jedn.: D. U. z 2013 r. poz. 1232) - dalej p.o.ś.?


Pozwolenie dotyczy wprowadzania ścieków do ziemi z oczyszczalni komunalnej, ale nieprawidłowości nie są związane z bezpośrednim oddziaływaniem na środowisko (np. nieprawidłowy sposób prowadzenia pomiarów, brak partycypacji w kosztach konserwacji odbiornika ścieków itp.).


Odpowiedź:

Artykuł 195 ust. 1 pkt 1 p.o.ś. nie ogranicza się wyłącznie do naruszeń warunków pozwolenia wodnoprawnego związanych z bezpośrednim oddziaływaniem na środowisko (np. przekroczenia ilości i jakości odprowadzanych ścieków).


Ponadto, nieprawidłowości w prowadzeniu pomiarów mogą pośrednio mieć wpływ na oddziaływanie negatywne instalacji oczyszczalni na środowisko, szczególnie jeżeli nie pokazują miarodajnych dla korzystania ze środowiska, niekorzystnych wyników.


Podobnie brak czyszczenia odbiornika ścieków może utrudniać odpływ ścieków i ich mieszanie z wodami, a tym samym np. zagniwanie i pogorszenie parametrów odbiornika.


Dlatego moim zdaniem w opisanej w pytaniu sytuacji organ ochrony środowiska właściwy do wydania pozwolenia wodnoprawnego może w trybie art. 195 ust. 2 p.o.ś. wezwać podmiot posiadający wydane przez niego pozwolenie wodnoprawne do usunięcia naruszeń pozwolenia.


Kolejnym rozwiązaniem może być przekazanie przez starostę swoich wątpliwości co do nieprawidłowości prowadzenia pomiarów właściwemu wojewódzkiemu inspektorowi ochrony środowiska, który w uzasadnionych przypadkach może wymierzyć karę pieniężna prowadzącemu instalację.


Zastosowanie może znaleźć również art. 305a ust. 1 i 2 p.o.ś.

Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.