W 1995 r. zostało wydane pozwolenie wodnoprawne na pobór wód ze studni dla spółdzielni mieszkaniowej na 10 lat. Obecnie spółdzielnia złożyła wniosek o wydanie nowego pozwolenia wodnoprawnego. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego z 2007 r. wprowadzono zapis, że zaopatrzenie w wodę z miejskiej sieci wodociągowej na warunkach określonych przez gestora sieci, a w zapisach innych możliwe modernizacji podziemnych sieci. Obecnie spółdzielnia złożyła nowy wniosek o wydanie pozwolenia na pobór wód.

Czy w przedmiotowej sytuacji można wydać pozwolenie wodnoprawmeg na pobór wód, jeżeli studnia wybudowana była przed wejściem w życie zapisów MPZP?

Czy w przypadku wydania pozwolenia wodnoprawnego na pobór wody, która będzie do zużywana do celów socjalno-bytowych i mieszana z wodą z sieci miejskiej należy powiadomić PSSE, właściciela sieci wodociągowej, czy zobowiązać do badań we własnym zakresie?

Odpowiedź:

Stosownie do art. 125 pkt 2 Prawa wodnego – dalej pr. wod. , pozwolenie wodnoprawne nie może naruszać ustaleń miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Należy zatem dokładnie sprawdzić czego zabrania obowiązujący mpzp (czy wykonywania nowych ujęć do poboru wody, czy w ogóle wyklucza możliwość innego zaopatrywania się w wodę jak tylko z miejskiej sieci). Należy również sprawdzić jakie warunki określa gestor sieci. Zapisana w mpzp możliwość modernizacji podziemnych sieci nie ma nic wspólnego z istnieniem studni do poboru wody. Jeżeli pobór wody ze studni naruszałby ustalenia mpzp, to wydania pozwolenia wodnoprawnego należy odmówić, stosownie do art. 126 pkt 1 pr. wod. .

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (Dz. U. z 2005 r. Nr 239, poz. 2019 ze zm.)