Pytanie pochodzi z programu  Serwis Budowlany .

Odpowiedź

Należy opowiedzieć się za poglądem, że jeżeli pozwolenie na rozbiórkę nie zostało wydane z uwagi na wady formalne wniosku, niemniej jednak w związku z mającym być wydanym pozwoleniem na rozbiórkę uiszczono opłatę skarbową, nie jest zasadnym ponowne wzywanie o uiszczenie opłaty skarbowej, a wnioskodawca może legitymować się już uiszczoną opłatą.

Uzasadnienie

Należy opowiedzieć się za poglądem, że jeżeli pozwolenie na rozbiórkę nie zostało wydane, ponieważ wniosek zawierał wady formalne (jest w ogóle wątpliwe, czy brak KRS stanowi brak formalny, o którym mowa w art. 64 § 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 267) - dalej k.p.a.), niemniej jednak w związku z mającym być wydanym pozwoleniem na rozbiórkę uiszczono opłatę skarbową, nie należy ponownie wzywać o uiszczenie opłaty skarbowej, a wnioskodawca może legitymować się już uiszczoną opłatą.

Należy zwrócić uwagę, że opłatę uiszcza się w związku z czynnością, którą ma zostać wykonana. Czynności tej nie wykonano, ponieważ ze względu na dokonaną kwalifikację co do braku formalnego, wniosek nie został rozpoznany. Podobna sytuacja miałaby miejsce, gdyby posłużono się w podobnej sytuacji tym samym pełnomocnictwem do działania w sprawie w imieniu inwestora, które zostało już wcześniej opłacone przedmiotową opłatą.

Pytanie pochodzi z programu Serwis Budowlany .