W związku z powyższym proponuje się aby w ustawie o dostępie do informacji publicznej pojawiła się zasada potwierdzająca, iż ponowne wykorzystywanie nie narusza prawa do informacji publicznej oraz wolności jej rozpowszechniania.

Nowym trybem udostępniania informacji publicznej i jej ponownego wykorzystywania będzie „centralne repozytorium”.

Przyjęte rozwiązanie polegać będzie na tym, że wyznaczone podmioty publicznoprawne przekazują określone przez Prezesa Rady Ministrów zasoby informacyjne do centralnego repozytorium (lub wskazują ich położenie – w przypadku przechowywania ich we własnym repozytorium), pod warunkiem ich uprzedniego opracowania w celu spełnienia wymogów przewidzianych dla zasobu informacyjnego. Obowiązek przekazywania obejmuje zarówno jednorazowe przeniesienie do repozytorium posiadanego zasobu informacyjnego, jak i następnie cykliczne uzupełnianie centralnego repozytorium o nowe zbierane lub tworzone informacje. Natomiast kompetencją ministra właściwego do spraw informatyzacji będzie weryfikacja poprawności przekazywanych informacji, a następnie organizacja ich przetwarzania w centralnym repozytorium (w tym udostępniania zasobu informacyjnego osobom zainteresowanym).

Ponowne wykorzystywanie informacji publicznej odbywać się będzie bez ograniczenia warunkami albo na warunkach określonych przez podmiot zobowiązany. Funkcjonować będzie domniemanie, że w przypadku braku ogłoszenia warunków ponowne wykorzystywanie informacji publicznej odbywa się bez ograniczenia warunkami. Podmiot zobowiązany będzie mógł określić standardowe warunki ponownego wykorzystywania informacji publicznej. Podmiot zobowiązany będzie też mógł nałożyć opłatę za ponowne wykorzystywanie informacji publicznej. Nakładając opłatę uwzględni koszty przekazania informacji publicznej w określony sposób i formie, a także komercyjny lub niekomercyjny cel ponownego wykorzystywania oraz inne czynniki, jakie będą brane pod uwagę przy nietypowych wnioskach o ponowne wykorzystanie informacji, które mogą mieć wpływ w szczególności na koszt lub czas przekazania informacji. Łączna wysokość nałożonej opłaty nie będzie mogła przekroczyć sumy kosztów poniesionych bezpośrednio w celu przekazania informacji publicznej do ponownego wykorzystywania w określony sposób i formie oraz rozsądnego zwrotu z inwestycji.

Warunki ponownego wykorzystywania informacji publicznych zawartych w repozytorium informacji publicznych określi Prezes Rady Ministrów.

Warunki ponownego wykorzystywania informacji publicznej stanowić będą ofertę w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 czerwca 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93, z późn.zm. – dalej „k.c.”) W przypadku ich przyjęcia przez osobę zainteresowaną, dojdzie do zawarcia przez nią umowy cywilnoprawnej z podmiotem zobowiązanym. Zastosowanie znajdą wówczas przepisy k.c. dotyczące zawierania umów przez ofertę i jej przyjęcie, w tym ofertę w postaci elektronicznej (art.66 i nast. k.c.). Zatem, w przypadku naruszenia warunków określonych w umowie zastosowanie znajdą ogólne zasady odpowiedzialności cywilnoprawnej.

Szczególnym sposobem określenia warunków umowy będą tzw. standardowe warunki przekazywania informacji publicznej. Będą mieć one charakter uprzednio określonej i ogłoszonej przez podmiot zobowiązany oferty zawarcia umowy. Ich stosowanie będzie mogło wydatnie przyczynić się do przyspieszenia zawierania umów, szczególnie w przypadku informacji publicznej zamieszczonej na stronie podmiotowej BIP.

W projekcie wyraźnie zaznaczono, że jednym z kryteriów, które podmiot zobowiązany powinien uwzględnić przy podejmowaniu decyzji o nałożeniu opłaty (a także o jej ewentualnej wysokości) jest komercyjny lub niekomercyjny cel ponownego wykorzystywania informacji publicznej przez osoby zainteresowane, którym informacje te są przekazywane. W przypadku niekomercyjnego celu wykorzystywania, zasadą powinno być nieodpłatne przekazanie, chyba że z uwagi na sposób i formę, z przekazaniem tym będą związane bezpośrednio koszty po stronie podmiotu zobowiązanego.

W przypadku ponownego wykorzystywania zasobu informacyjnego umieszczonego w centralnym repozytorium zasadą pozostaje bezpłatne wykorzystywanie informacji publicznych, a jedynie w przypadku komercyjnego celu może zostać nałożona opłata w drodze rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów.

W projekcie uregulowano również procedurę rozpatrywania wniosków o ponowne wykorzystywania informacji publicznej. Tryb wnioskowy znajdzie zastosowanie, gdy:
1. informacja nie została w ogóle zamieszczona na stronie BIP, albo została rozpowszechniona w inny sposób bez podania warunków ponownego rozpatrzenia (takie rozróżnienie pozostaje związane z tym, że domniemanie zgody na bezwarunkowe wykorzystywanie informacji publicznych obejmuje tylko informacje zamieszczone w BIP), 2. zostały podane przez podmiot zobowiązany warunki ponownego wykorzystywania, ale wnioskodawca zamierza wykorzystać informacje na innych warunkach.

Każdy zainteresowany otrzymaniem informacji publicznych do ponownego wykorzystywania uzyska uprawnienie do złożenia wniosku w tym przedmiocie.

Projekt nowelizacji został skierowany do rozpatrzenia przez Stały Komitet Rady Ministrów.

Na podstawie: www.mswia.gov.pl, stan z dnia 16 czerwca 2011 r.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 112, poz. 1198, z późn. zm.)