W jednostkach samorządowych podwyżki płac dla pracowników przewidywane są w uchwale budżetowej.

Czy w podstawie prawnej pisma informującego pracownika (porozumienie zmieniające warunki płacy) o podwyżce należy oprócz regulaminu wynagradzania i rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych wpisać również uchwałę budżetową na dany rok?

Odpowiedź

Powoływanie uchwały budżetowej w piśmie adresowanym do pracownika w sprawie podwyżki wynagrodzenia jest zbędne. Uchwała ta nie jest podstawą prawną do zmiany indywidualnego wynagrodzenia danego pracownika, a jedynie podstawą do zmian w regulaminie.

Zgodnie z art. 24113 § 1 w zw. z art. 772 § 5 Kodeksu pracy korzystniejsze postanowienia układu zbiorowego pracy lub regulaminu wynagradzania, z dniem jego wejścia w życie, zastępują z mocy prawa wynikające z dotychczasowych przepisów prawa pracy warunki umowy o pracę lub innego aktu stanowiącego podstawę nawiązania stosunku pracy. Uchwała budżetowa stanowi akt prawa miejscowego (np. art. 40 ust. 1 i art. 41 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym ). Prawo miejscowe natomiast zawiera przepisy obowiązujące na obszarze działania tych organów o charakterze powszechnie obowiązującym (art. 94 Konstytucji RP ).

Jednakże uchwała budżetowa jako taka nie jest podstawą do ustalania wynagrodzeń pracowników samorządowych – płace w samorządzie są domeną pracodawców, którzy ustalają je w regulaminach wynagradzania – w granicach określonych ustawą o pracownikach samorządowych oraz rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz. U. Nr 50, poz. 398) . Zmiany wysokości wynagrodzeń wprowadzają więc pracodawcy. Dlatego powoływanie się w piśmie adresowanym do pracownika na uchwałę budżetową jednostki jest zbędne, gdyż rada jednostki samorządowej nie ma kompetencji do ustalania wynagrodzeń pracowników samorządowych.

Przydatne materiały:
Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz. U. z. Nr 78, poz. 483 ze zm.)
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. 1998 r. Nr 21, poz. 94)
Ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.)
Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 223, poz. 1458 ze zm.)
Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz. U. Nr 50, poz. 398 z późn. zm.)