Czy można pracownikowi samorządowemu powierzyć obowiązki innego odchodzącego pracownika, bez konieczności składania wypowiedzenia zmieniającego?

Umowa o pracę z pracownik zatrudnionym na stanowisku urzędniczym została zawarta na czas określony, po upływie, którego nie została przedłużona. Ponieważ, pracodawca nie chce organizować procedury naboru chce na wolne stanowisko przenieść innego pracownika samorządowego z tym, że osoba, która ma mieć powierzone obowiązki zajmuje wyższe stanowisko niż osoba, z którą nie przedłużono umowy o pracę. Pracodawca nie chce obniżać pracownikowi ani wynagrodzenia, ani stanowiska, zmieni się trochę zakres zadań (do tej pory pracownik zajmował się promocją miasta, a będzie zajmował się promocją projektu unijnego).

Czy w takim wypadku konieczne jest wypowiedzenie zmieniające, czy też wystarcza zmiana zakresu obowiązków?

Odpowiedź

W przypadku wskazanym w pytaniu należy uznać że nie ma konieczności dokonywania wypowiedzenia zmieniającego.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o pracownikach samorządowych  wolnym stanowiskiem urzędniczym, w tym wolnym kierowniczym stanowiskiem urzędniczym, jest stanowisko, na które, zgodnie z przepisami ustawy albo w drodze porozumienia, nie został przeniesiony pracownik samorządowy danej jednostki lub na które nie został przeniesiony inny pracownik samorządowy zatrudniony na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym, posiadający kwalifikacje wymagane na danym stanowisku lub nie został przeprowadzony na to stanowisko nabór albo na którym mimo przeprowadzonego naboru nie został zatrudniony pracownik. W piśmiennictwie dominuje pogląd, że przeniesienie na inne stanowisko urzędnicze osoby zatrudnionej na innym stanowisku (nieurzędniczym) nie jest dopuszczalne (por. Ł. Pisarczyk "Nowa ustawa o pracownikach samorządowych", Praca i Zabezpieczenie Społ. nr 3/2009 poz. 19).

Jeżeli, więc pracownik przeznaczony do przesunięcia na wskazane w pytaniu stanowisko zajmował stanowisko urzędnicze dotychczas, to przesunięcie to jest bez żadnych wątpliwości możliwe.

Zgodnie z art. 42 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, z późn. zm.) - dalej k.p. przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę stosuje się odpowiednio do wypowiedzenia wynikających z umowy warunków pracy i płacy. Kluczową kwestią jest tu rozstrzygnięcie, czy zachodzi wskazana w cyt. przepisie zmiana warunków pracy i płacy. Z pytania wynika, że chodzi praktycznie tylko o zmianę zakresu obowiązków, bez zmiany stanowiska, a tym bardziej wynagrodzenia. Wypowiedzenie pracownikowi warunków pracy na podstawie art. 42 § 1 k.p. z propozycją nowych warunków na podstawie art. 42 § 2 k.p. oznacza, że pracownik po przyjęciu propozycji będzie wykonywał inną pracę niż określona dotychczas w umowie o pracę. Przepis art. 42 k.p. odnosi się do istotnej zmiany warunków pracy, a nie do poszczególnych czynności wykonywanych w ramach dotychczasowych obowiązków (por. uzasadnienie wyroku SN z dnia 7 września 2005 r., II PK 292/04, OSNP 2006/7-8/114).

Zmiana warunków pracy polegająca wyłącznie na zmianie nazwy stanowiska, przy zachowaniu innych warunków pracy i płacy, mieści się w ramach pracowniczego podporządkowania i nie wymaga wypowiedzenia zmieniającego. Zasadniczo więc zmiana tego rodzaju nie wiąże się z koniecznością zastosowania wypowiedzenia zmieniającego (tak R. Sadlik "Wypowiedzenie zmieniające", Przegląd Sądowy nr 10/2007 poz. 110). Nawet przeniesienie pracownika do innej komórki organizacyjnej zakładu, przy zachowaniu dotychczasowego stanowiska pracy i wynagrodzenia nie wymaga zgody pracownika, jeżeli w umowie o pracę wymieniony jest jedynie zakład pracy, bez wskazania komórki organizacyjnej (tak E. Szemplińska "Konsultacje i wyjaśnienia", Praca i Zabezp. Społ. nr 4/1997 poz. 43).

Biorąc powyższe pod uwagę, jeżeli w umowie o pracę nie oznaczono ściśle zakresu obowiązków, a wskazano jedynie stanowisko, na jakim pracownik będzie zatrudniony (np. inspektor, starszy specjalista), oraz nie określono komórki organizacyjnej, w jakiej pracownik zostanie zatrudniony, to należy uznać, że sama zmiana zakresu obowiązków mieści się w zakresie decyzyjnym pracodawcy odnośnie dysponowania pracą zatrudnionych. Nie ma więc w takim wypadku konieczności dokonywania wypowiedzenia zmieniającego. Niewątpliwie należy jednak wręczyć pracownikowi nowy zakres obowiązków ze wskazaniem, kto będzie jego przełożonym.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 223, poz. 1458)