Obowiązek ten wynika z dodanego przez ustawę z dnia 19 września 2011 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 205, poz. 1206, dalej jako nowelizacja .) ust.2b w art. 5a ustawy o systemie oświaty . Ponadto stanowi, iż kwalifikacyjne kursy zawodowe kończyć się będą egzaminem potwierdzającym kwalifikacje zawodowe. Środki na prowadzenie kursów, podobnie jak w przypadku innych zadań oświatowych mają być zagwarantowane w dochodach jednostek samorządu terytorialnego.
Zasady prowadzenia kwalifikacyjnych kursów zawodowych oraz kształcenia ustawicznego reguluje znowelizowany art. 68a ustawy o systemie oświaty .
Ponadto, prowadzone przez osobę prawną niebędącą jednostką samorządu terytorialnego lub osobę fizyczną szkoły publiczne prowadzące kwalifikacyjne kursy zawodowe, otrzymują na każdego słuchacza kursu, który zdał egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie w zakresie danej kwalifikacji, dotację z budżetu powiatu w wysokości nie niższej niż kwota przewidziana na jednego słuchacza kwalifikacyjnego kursu zawodowego w części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego.
Aby jednak otrzymać dotację, osoba prowadząca szkołę musi:
- podać organowi właściwemu do udzielania dotacji planowaną liczbę słuchaczy kursu nie później niż do dnia 30 września roku poprzedzającego rok udzielania dotacji;
- udokumentować zdanie egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie w zakresie danej kwalifikacji przez słuchaczy kursu, w terminie 30 dni od daty ogłoszenia wyników tego egzaminu przez okręgową komisję egzaminacyjną.
Dotacje wypłacane są jednorazowo, w terminie 30 dni od dnia złożenia staroście przez osobę prowadzącą szkołę zaświadczenia wydanego przez okręgową komisję egzaminacyjną. Analogiczne rozwiązanie przewidziano w przypadku niepublicznych szkół ponadgimnazjalnych prowadzących kwalifikacyjne kursy zawodowe.
Nowelizacja stanowi ponadto, iż prowadzenie przez szkołę kwalifikacyjnych kursów zawodowych będzie musiało być zaopiniowane przez radę pedagogiczną.
Wspomniane dotacje do 1 grudnia 2014 r. przysługują na każdego słuchacza, który odpowiednio w dniu 30 września 2013 r. albo w dniu 30 września 2014 r. był słuchaczem kwalifikacyjnego kursu zawodowego oraz zdał egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie w zakresie danej kwalifikacji.
Wprowadzenie kwalifikacyjnych kursów zawodowych pociąga za sobą także zmiany w Kartcie Nauczyciela . Zgodnie ze zmianami wprowadzonymi nowelizacją, nauczyciele będą prowadzić kwalifikacyjne kursy zawodowe w ramach zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, prowadzonych bezpośrednio z uczniami lub wychowankami. Natomiast uczestnictwo w egzaminach potwierdzających kwalifikacje w zawodzie zaliczać się będzie do innych zajęć i czynności wynikające z zadań statutowych szkoły.
Zmieniono również zasady zdawania egzaminów eksternistycznych przez osoby, które ukończyły 18 lat. Wraz z wejściem w życie nowelizacji możliwe będzie uzyskanie nie tylko świadectwa ukończenia szkół, ale też świadectw i dyplomu potwierdzających kwalifikacje w zawodzie.
Do zmian w kształceniu zawodowym wprowadzonych nowelizacją dostosowane będzie także przeprowadzanie praktycznej nauki zawodu dorosłych na podstawie ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz. U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 z późn. zm.) . Stosowne zmiany wprowadza art. 4 nowelizacji.
Pisaliśmy o tym również:
Szkoły ponadgimnazjalne inaczej
Istotne zmiany w szkolnictwie zawodowym
Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 19 września 2011 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 205, poz. 1206)
Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.)
Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. 2006 r. Nr 97, poz. 674)
Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz. U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 z późn. zm.)